Home » Archive for 29 Prill, 2019

Angela Merkel: T’i sjellim në rrugë të drejtë Kosovën dhe Serbinë

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, në një konferencë për media para fillimit të Samitit të Berlinit ka thënë se janë bërë bashkë me Presidentin e Francës, Emanuel Macron, për të diskutuar çështje të ndryshme të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel ka thënë se në këtë diskutim do t’i japim një shtysë këtij rajoni pasi që është në interesin e tyre. “Këtu... 

Thaçi: Pajtimi do të jetë i pamundur për aq kohë sa Serbia dhe Bosnja nuk e njohin pavarësinë e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se në hapjen e Samitit të Berlinit, është diskutuar për bashkëpunimin rajonal dhe pajtimin. Në një postim në Facebook, Thaçi tha se situata dhe relacionet janë në nivel të ulët, prandaj në rrethana të tilla shumë iniciativa të mira nga Procesi i Berlinit kanë mbetur pa u realizuar. “Kjo situatë e keqe nuk mund të tejkalohet... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch