Home » Archive for 1 Maj, 2019

Botohen në gjermanisht “Parrullat me gurë” të Ylljet Aliçkës

Të nderuar miq dhe dashamirës,Këto ditë u botua në gjuhën gjermane përmbledhja me tregime “Parrullat me gurë” e shkrimtarit Ylljet Aliçka, përkthyer nga Edmond Ludwig dhe botuar nga shtëpia botuese MAS.Me rastin e këtij botimi, botuesi gjerman shkruan: “krahas historive të thjeshta të vendit të tij, Shqipërisë, nën regjimin Stalinist të Enver Hoxhës, në... 

REXHEP RAM PONARI, NJERIU QË E MBAJTI LART EMRIN DINASTOR TË PONARIT TË LEKËS

NgaRamiz LUSHAJ             1.             Rexhep Ram Ponari është djali i madh i Ram Sejdi Ponarit, i vllaznisë (degëzimit) Hysenbalaj, i fisit të Ponarit të Lekë Dukagjinit (“Ponari i Lekës”) fisi ma i hershëm ndër fiset e sotme të Tropojës (Malësisë së Gjakovës),... 

Shkup: Protestohet për rritje pagash dhe kushte më të mira në punë

Të pakënaqur me gjendjen ekonomike, pagat e ulëta, çmimet e larta, e kërkesa të tjera për sigurimin e kushteve elementare për një jetë normale, në Shkup, nën organizimin e organizatave sindikale janë mbajtur protestat tradicionale me rastin e 1 Majit, Ditës së Punëtorëve. Por, pavarësisht se kanë kërkesa thuajse të njëjta, sindikatat nuk kanë arritur të mbajnë një... 

Edi Rama: Dialogu vazhdon, Merkel e Macron do të angazhohen personalisht

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka parë Samitin e Berlinit që mblodhi liderët e Ballkanit dhe Bashkimit Evropian si një zhvillim pozitiv për shqiptarët. “Mendoj që përkundër të gjitha atyre që kam parë të ziejnë në kazanet e Tiranës dhe Prishtinës, ky ka qenë një moment jashtëzakonisht pozitiv”. “Ka pasë një rëndësi të veçantë për shqiptarët sepse... 

Hysen Ibrahimi: Letër presidentit Trump

I dashur President Trump: Embargo totale, duhet vënë edhe Serbisë sepse ajo hapur e mbështet Maduron! I dashur President Trump, Embargo totale, përveç Kubës duhet vënë edhe Serbisë sepse ajo hapur e mbështet Maduron dhe janë në një vi me Kubën. Jo vetëm Maduron, por Serbia mbështetë çdo politikë që është kundër jush. Ajo, formalisht deklarohet për marëdhënje të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress