Home » Archive for 4 Maj, 2019

Rëndësia historike e taksës së qeverisë Haradinaj për mallrat serbe

Nga Skëndër Sadri KAPITI Taksa për mallrat serbe ka rëndësinë pasi së pari: ajo u bë shkak i ndërprerjes së bisedimeve Kosovë-Serbi të cilat me ndërmjetësimin e Mogherinit po shkonin në regres dhe në kthim prapa, në gjëndjen e para vitit 1999 kur u çlirua Kosova. Shkëmbimi i territoreve, kjo si ide minonte shtetin dhe sovranitetin e Kosovës si dhe ishte një politikë... 

Shum qytetarë beogradas i dalin në ndihmë furrtarit shqiptarë

Para një jave në këtë vend, grupet ekstremiste kanë protestuar, me simbole dhe këngë nacionaliste, pasi që vëllai i pronarit të furrës në profilin e tij në Facebook ka postuar një foto duke bërë simbolin e Shqiponjës. Por sot, shumë qytetarë kanë ardhur për të përkrahur pronarin e furrës “Roma” Mon Gjuraj. Ai është shqiptar nga Kosova, i cili para tete... 

Të hënën takohen ministrat e arsimit të Serbisë dhe Shqipërisë në Bujanoc

Këshilli Nacional Shqiptar dhe Kryetari Ragmi Mustafa në shumë raste si prioritet të tyre kanë deklaruar se kanë zgjidhjen e problemit të teksteve mësimore në gjuhën shqipe për nxënësit shqiptar të Luginës së Preshevës. Menjëher pas konstituimit të përbërjes së re të KNSH-së u vërejt një qasje këmbëngulëse në drejtim të zgjidhjes së problemit me tekstet, problem... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress