Home » Archive for 5 Maj, 2019

Ardita Sinani: Me besim të plotë tek Zoti Fuqiplotë dhe me shpresë në shpërblimet e Tij, Urime muaji i Ramazanit

Të dashur qytetar, të nderuar vëllezër e motra, Shfrytëzoj rastin që sot, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, të uroj të gjithë myslimanët duke i dëshiruar agjërim të lehtë. Është ky muaji që të gjithë besimtarët përmes lutjeve të sinqerta do të shpresojnë në shpërblimet e Krijuesit të gjithësisë. Gjithashtu në këtë muaj gjatë një periudhe të... 

Nesër fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Muaji më i rëndësishëm për myslimanët, muaji i Ramazanit këtë vit fillonë ditën e nesërme, më 6 maj. Në muajin e Ramazanit besimtarët myslimanë janë të obliguar të agjërojnë 30 ditë pa ndërprerë, nga agimi në aksham, duke plotësuar një nga pesë shtyllat kyçe të fesë Islame. Përveç ngrënies dhe pirjes, myslimanëve gjatë agjërimit u ndalohen edhe disa gjëra... 

Daçiq: Nga Leposaviqi deri në Zveçan i Serbisë, ndërkaq Vuçiq – Korrigjimi i kufijve ka vdekur

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, u ka thënë homologëve të tij në disa vende të Evropës se kompromisi me Prishtinën do të mund të jetë korrigjimi i kufirit, që sipas tij nënkupton “zbritjen e vijës kufitare nga Rashka në Zveçan”. Burime ndërkombëtare kanë thënë se Daçiq, pak para përmbylljes së debatit për shkëmbim territoresh në samitin e Berlinit,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress