Home » Archive for 10 Maj, 2019

Të gjithë duhet ta lexojmë leksionin që dha Samiti i Berlinit

Nga Skënder Sadri KAPITI  Demaskimi dhe shuarja e idesë për ndarjen e Kosovës në Samitin e Berlinit, shqiptarëve u ka dhënë një motiv dhe shans shumë të madh për të lëvizur dhe reaguar kundër politikës dhe politikanëve të tyre, kundër protagonistëve shqiptarë të cilët ishin bartësit e idesë antikombëtare të Beogradit për korigjimin e kufijve mes Kosovës dhe... 

Kombi shqiptar dhe pergjegjesia e tij ne sigurine rajonale

Në një Ballkan ku intensifikimet e brendshme shpeshëherë mbajnë një status quo, sa për ta kaluar krizën e pas krizës, medeomos kemi nevojë dhe arsye që Shqipëria etnike të përfshihet në gjeopolitikën e Natos, si tërësi. – Një Shqipëri më këto përmasa faktikisht duhet të jetë edhe garancë për sigurinë e mbarë Europës dhe partner afatgjatë i paqes dhe sigurisë në... 

A është çoroditur skena politike kosovare

Ali Hertica Çdo sistem politik ka në bërthamën e tij ideologjinë. Sistemi më i zakonshëm është quajtur demokraci parlamentare, në të cilat shkalla e bashkëveprimit në mes të politikanëve dhe qytetarëve të tyre është baza. Vendimet politike merren pasi ata janë të përgatitur. Kjo është një sistem i komplikuar dhe nuk është shumë e qartë për të gjithë se kush... 

Hashim Thaçi: luftë mund të ketë, por cenim të territorit jo

Ai ka folur kështu në një intervistë për “TV Klan”. “Askush zyrtarisht në tavolinë nuk e ka hapur diçka të tillë por nuk do të lejoj që të jem në tavolinën ku të diskutohet për ndarje të territorit të Kosovës për asnjë centimetër. Unë jam Komandant Suprem i Forcave të Armatosura të Republikës Kosovës – luftë mund të ketë, por cënim të territorit të... 

Arsenali dhe Chelsea në finale të kupës së Europa League-s

Ashtu si në Londër, edhe këtë rastë ishte Valencia që kaloi e para në avantazh, me golin e shënuar nga Kevin Gameiro në minutën e 11’, por Arsenali riktheu baraspeshën me Aubameyang dhe më pas i mori avantazhin me Lacazette. Gameiro riktheu edhe njëherë baraspeshën në “Mestalla”, por Aubameyang shënoi edhe dy herë të tjera deri në fund, duke vulosur triumfin e Arsenalit,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress