Home » Archive for 19 Maj, 2019

BESIM S. NUREDINI, NJERIU QË NDIHMOI SHQIPËRINË ETNIKE

Nga Hilmi GASHI – Gjermani Besim S. Nuredini, që po i mbrri 78 vite (i 3 tetorit 1941) nga Kërçova e Iliridës, si shumë bashkëkombas të tij shqiptarë në Ish-RSFJ, u detyrua nga kushtet e kohës të marrin rrugët e mërgimit me qëllim për të siguruar një jetë më të mirë të familjes së tij. Në fillim të vitit 1965 emigroi në Vjenë të Austrisë, ku jetoi e punoi... 

KQZ: Ecuria e zgjedhjeve në veri të Kosovës pa probleme

Zyrtarë të Komisionit Qendror Zgjedhor kanë vlerësuar të qetë dhe pa probleme ecurinë e sotme të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarë të katër komunave në veri të Kosovës. Në një konferencë për media, kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka,  ka bërë të ditur të dhënat nga dalja e qytetarëve në zgjedhjet e sotme, ku deri në ora 19.00 kanë votuar gjithsej 42.42... 

Në zgjedhjet lokale të 26 majit në Gjermani do të ketë edhe asambleist shqiptarë

Shqiptarët në diasporë po përfaqësohen si më mirë nëpër asamble të shumta komunale. Në  Gjermani : Sami Musa,  kandidon  për  Kuvendin  Komunal  të qytetit të Harburgut dhe Gjentile Bajra,  kandidon  për  Kuvendin  Komunal të Östringen, në rajonin Baden-Ëürttemberg.  Megjithatë, vlen të theksohet se në Itali numri i kandidatëve shqiptarë... 

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme në katër komunat e verit të Kosovës

Demokracia në Veprim (DnV), e cila po e vëzhgon mbarëvajtjen e procesit zgjedhor me praninë e vëzhguesve të saj në të gjitha (87) vendvotimet në katër komunat veriore, njofton se deri në orën 12:00 kanë dalë për të votuar 21% e qytetarëve. “Deri në orën 12:00, sipas raportimeve të vëzhguesve të DnV-së, për të votuar kanë dalë 21% qytetarëve me të drejtë vote.... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress