Home » Archive for Maj, 2019

Sylë Hoxha: jo të gjithë personat e dyshuar janë arrestuar në aksionin e sotëm të Policisë

Prokurori Sylë Hoxha ka thënë se jo të gjithë personat e dyshuar janë arrestuar në aksionin e sotëm të Policisë, por ai ka thënë se pret që të arrestohen edhe ata. Hoxha ka folur të martën në “Imazh” te RTK.   “Për fat të keq jo të gjithë janë arrestuar, por ne e vlerësojmë si sukses, duke pasur parasysh numrin e madhj të dyshuarve dhe pjesën ku është... 

Intervenim policor në veri: Suspendohen 19 zyrtarët e arrestuar policorë

Kryeshefja e Inspektoratit Policor të Kosovës, Miradije Kelmendi, në konferencën për media ka bërë të ditur se nga 19 zyrtarët policorë të arrestuar, 11 janë të nacionalitetit serb, 4 shqiptarë dhe 4 boshnjakë.  Prej tyre njëri komandant i stacionit policor, tre rreshterë dhe të tjerët kanë qenë zyrtarë policorë, shkruajnë mediat... 

Kombi duhet ta njohë, ta respektojë dhe ta realizojë parimin e Ligjit

Nga Skënder Sadri KAPITI Parimi i Ligjit  është moraliteti njerëzor, ruajtja e tij  dhe përpjekja e vazhdueshme për dinjitetin, për lirinë dhe respekti vëllazëror, dashuria e ndjesia shpirtërore për të ndjerë dhimbjen e fatkeqësinë edhe të të tjerëve, të të afërmëve familjarë së pari, të rrethit shoqëror dhe të bashkëkombasve të tu. Parimi i Ligjit është... 

Damon Wilson: Tash është koha për marrëveshjen me Serbinë

Zëvendëspresidenti i Këshillit Atlantik, Damon Wilson, i cili po qëndron në Kosovë në krye të një delegacioni nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka takuar sot gjatë ditës tre liderët e vendit ndaras. Wilson në një intervistë ekskluzive në Info Magazine të Klan Kosovës ka treguar përshtypjet e tij për takimet me liderët kosovarë. “Ishin takime shumë të mira. Jemi... 

Vuçiq: “Nëse nuk do të ketë kompromis, shqiptarët do të sulmojnë serbët në Kosovë”

Nëse Prishtina shfuqizon taksat, unë do të jap më të mirën derisa të jem president i Serbisë për të gjetur një zgjidhje, deklaroi sot presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe vuri në dukje se nëse nuk arrihet pajtimi për kompromis do të humbin të gjitha. “Ndërsa unë jam president, për tre vjet, do të bëj më të mirën nëse heqin taksën, dhe do të përpiqemi të gjejmë... 

PE publikon rezultatet preliminare të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian 2019 në 28 shtete anëtare

Sipas rezultateve preliminare forcat progresive pro-BE; EPP, S&D, ALDE+En Marche, GREENS-EFA,  do të mbesin forca më e madhe politike e BE-së, me 67.37% të votës së përgjithshme. Partitë konzervatore dhe populliste; Aleanca Evropiane e Popujve dhe Kombeve, ECR, GUE / NGL, 5STAR + BREXIT, Non-Inscrits, kanë arritur të fitojnë 28.89% të votës së përgjithshme. Partitë... 

Thaçi: Lugina e Preshevës duhet ti bashkangjitet Kosovës

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka deklaruar se korrigjimi i padrejtësive ndaj Luginës së Preshevës dhe shqiptarëve është përkushtimi i tij i pandalshëm dhe se Lugina e Preshevës duhet të bashkohet me Kosovën. “Kryetari i LDK-së, z. Isa Mustafa, nëpërmjet një postimi më paska dhënë disa këshilla. Duke e falënderuar atë për këtë përpjekje, ritheksoj se asnjë... 

ELITA POLITIKE NË SHQIPËRI KA DËSHTUAR

Nga Skënder Sadri KAPITI Gjëja më e sigurt, më e ditur, më e ekspozuar  dhe njëkohësisht më e diskredituara publikisht dhe ndërkombëtarisht është fakti se “elita”politike,  politika dhe politikanët shqiptarë kanë dështuar si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë. Dështimin e tyre e verteton gjëndja që ka ardhur prej tyre,  dhe fakti se ku ndodhet realiteti... 

Liri a vdekje! Me 30 qershor epilogu i Edi Ramës si fati i Ali Pashës

Nga Azgan HAKLAJ “Diktatorët e sundimtarët janë nxënësit më të këqinjë të historisë” thoshte Tolstoi i madh.“Një popull që nuk lufton për lirinë nuk e meriton atë” na ka lanë si postulat presidenti i SHBA Franklin.“liria vjen nga gjaku i heronjve e tiranëve” është shprehja lapidare e presidentit Tomas Xhaferson.Liria është në ADN-në... 

“100 në 1-vjetor”: Ndihmo edhe Ti…!

Nga Zvicra, bashkatdhetari ynë, Gëzim KASUMAJ me Vllazën, i origjinës nga Shipshani i Tropojës, i lindur në Skivjan të Gjakovës,  me punë menaxhues i ndërmarrjeve GEBASEDI Consulting (www.gebasedi.ch) dhe KULLA Group (www.kulla-group.ch), bashkëpunëtor e mik i mirë i Gazetës së  Alpeve “Tropoja”, bëhet nismëtari i një fushate mbi 3-mujore (nga e shtuna e 25 majit deri... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch