Home » Archive for Qershor, 2019

Europa dhe “eksperimenti” i radhës i saj me Shqipërinë

Nga Skënder Sadri KAPITI Çuditërisht ndodhi edhe kjo: Pushteti i vogël socialist  në Shqipëri  mbështetet edhe nga Perëndimi Demokratik sot në kulmin e krizave të rënda që i kanë ardhur shqiptarëve  prej qeverisjes socialiste. Perendimit, BE, OSBE e të tjerë e të tjerë, ata që njihen si bota Demokratike, realisht sot nuk është se po u intereson shumë... 

Vuçiqi thumbon presidentin Thaçi për bashkimin e Luginës me Kosovë

Vuçiq, siç raportojnë mediat serbe, ka komentuar edhe deklaratën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, se bashkimi i Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Kosovën është ëndërr e të gjithë shqiptarëve, për realizimin e së cilës tha se do të punojë. Vuçiq tha se “ky është një tregim ‘pa lidhje’ dhe se qytetarët e atyre tri komunave në Serbi nuk duhet të shqetësohen”. “Për... 

Sportistet nga Kosova mbyllën garat në Minsk 2019 me tri medalje të fituara

Ekipi i Kosovës ka mbyllur sot (e shtunë) garat në Lojërat e dyta Evropiane Minsk 2019, të cilat po mbahen në kryeqytetin e Bjellorusisë. Garuesi i fundit që garoi sot ishte karateisti Alvin Karaqi, i cili pavarësisht paraqitjes së mirë, i mungoi fati që të kualifikohet në gjysmëfinale. Por, Kosova do ta kujtojë garën e Minskut 2019, pasi arriti t’i fitojë tri medalje.... 

Pas vendimit të kushtetueses, anëtarët e PSD-së largohen nga delegacioni i Kosovës

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës duke e shpallur jokushtetues Ekipin Negociator të Kosovës për bisedime me Serbinë, PSD-ja parti pjesëmarrëse në këtë delegacion ka marr vendim që të largohet dhe pushojnë së shërbyeri në këtë delegacion. Përmes një konference të jashtëzakonshme për media, nënkryetari i partisë, Visar Ymeri tha se me anë të këtij... 

Gjykata Kushtetuese e Kosovës: Ekipi negociator në kundërshtim me kushtetutën

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës ka vendosur në rastin KO43/19, parashtruar nga: Albulena Haxhiu, Driton Selmanaj dhe tridhjetë  deputetë të tjerë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, në seancën shqyrtuese të mbajtur më 13 qershor 2019.  Objekt i çështjes së kërkesës së parashtruar ishte vlerësimi i kushtetutshmërisë së neneve 1, 2, 4, 10 (paragrafi... 

Shqipëria, sot është në një boshllëk historik dhe demokratik

Nga Skënder KAPITI Bëhen apo nuk bëhen votime me 30 Qershor 2019, kjo datë është dita e betejës për demokracinë. Kjo sepse Shqipëria sot  ka hyrë në një boshllëk, në një vakum historik dhe demokratik. Sot është një gjëndje e rëndë krize, më e madhja që nga koha e hyrjes së pluralizmit politik në Shqipëri. Gjëndja ka precipiuar kundër demokracisë, kundër... 

Meta flet për “aktorë të jashtëm” që duan konflikt në Shqipëri

Njësoj si në deklaratën e bërë pas dekretit për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për zgjedhjet lokale, Meta ka folur sërish për ‘aktorë të huaj’ që kontribuojnë për skenarin e paligjshmërisë dhe konfliktit në Shqipëri. “Çdo veprim drejt rrugës së paligjshmërisë dhe të konfliktit, e nxjerr Shqipërinë nga perspektiva e saj europiane e njëkohësisht të gjithë... 

Të hënën seancë e jashtëzakonshme për Luginën e Preshevës

Të hënën do të thirret seancë e jashtëzakonshme për të diskutuar për kërkesat e përfaqësuesve të Luginës së Preshevës dhe për nxjerrjen e një rezolute për të ndihmuar banorët e kësaj ane. Kështu është vendosur në Komisionin për Arsim, në takimin që kanë mbajtur me anëtarët e Komisionit për Administratë Publikë, pas vizitës që i kanë bërë Luginës së... 

Asani: Shoqata e Shkrimtarëve “Papa Klementi XI Albani” në Suedi është Institucion

Foto nga e majta: Skënder Asani dhe Hysen Ibrahimi Prishtinë, 24 qershor 2019 Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi, nënshkroi të hënën në Prishtinë një marrëveshje bashkëpunimi me Institutin për Trashëgimi Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Maqedoni. Marrëveshja u nënshkrua nga kryetari i Shoqatës së Shkrimtarëve... 

Kryeministri Haradinaj nderoi me Medaljen “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu” Familjen e Heroit të Kosovës, Bylbyl Breçani

Sot, në Tiranë, në sallen UNESCO të Muzeut Historik Kombëtar, u mbajt Akademia Përkujtimore për dëshmorin Bylbyl Breçani–“Hero i Kosovës”, dëshmor i Shqipërisë, “Qytetar Nderi” i Tropojës, organizuar nën patronatin e Kryeministrit të Kosovës, Z. Ramush Haradinaj. Në këtë veprimtari kishin ardhur personalitete të politikës, ushtrisë (gjeneralë e luftëtarë, veteranë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress