Home » Archive for 5 Qershor, 2019

Gjashtë Deputet të Republikës së Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Luginë të Preshevës

Delegacioni i përbërë nga Nait Hasani, Teutë Haxhiu, Ismajl Kurteshi, Arban Abrashi, Arbërie Nagavci dhe Valon Ramadani po qëndrojnë për vizitë në Luginë të Preshevës. Bashkë me deputetët diskutuam për nevojën e përkrahjes praktike që i kontribuon zgjidhjes së problemeve të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, problemit të liçensimit të mjekëve të diplomuar në... 

Sofra Dardane Orakull Dodone, flakadan i shpirtit shqiptar

Besëlidhje e re dhe e amshuar e Kulturës Kombëtare Shqiptare. NGA AZGAN HAKLAJ Sofra Dardane është konfirmuar tashmë si festivali më i madh, gjithëpërfshirës e i rendësishëm i folkut, këngës dhe valles shqipe, tradicionale dhe asaj të përpunuar e muzikës moderne.Ajo është kthyer në një referendum qytetaro-artistik.Në edicionin e 17-të që përkon me 20 vjetorin... 

Plavë- Gucia Eden i Parajses Shqiptare! Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri

Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja e Karafilit Plavë-Guci. Plava dhe Gucia, 2 hirushet e trojeve tona etnike përkunden prej mijra vjeçarësh në djepin e legjendave.Aty Lahuta e lashtë iliriane me tingujt kumbues dhe vajtimtar përjetëson simbolet e pavdekshme të historisë shqiptare, Teutën dhe Gentin, Gjergj Kastriotin e Oso Kukën, Ali Pashë Gucinë... 

Bizneset fitimprurëse të politikës e politikanëve shqiptarë janë korrupsioni dhe hajnija

Nga Skënder Sadri KAPITI Në Shqipëri e Kosovë politika dhe korrupsioni e hajdutëria e saj janë “bizneset” fitimprurëse më të  madha. Sapo bëhesh politikanë e pushtetar,  prokuror e gjyqtar superpasuria të vjen menjëherë, dhe papritur bëhesh milioner. Si aktivitete pasurore fitimprurëse cudibërëse  dhe magjike të politikës janë: pushteti, drejtësia,... 

FJALA E REDAKTORIT TË LIBRIT FETAH BAHTIRI – NJË HERO I GJALLË PËR DY DËSHMORË

Sot doli nga shtypi libri i titulluar ”DËSHMORËT E KOMBIT ABAZ DHE ISAK IBRAHIMI”, autor Avdyl Uka, kurse botues, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Autori i këtij libri, Avdyl Uka, është një hero i gjallë i cili vendosi të shkruaj për dy dëshmorë të Atdheut – për Abaz dhe Isak Ibrahimin, dy kushërinj të cilët u bënë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch