Home » Archive for 1 Korrik, 2019

Bilall Sherifi: Shqipëria dhe Kosova të ndajnë buxhet për Luginën e Preshevës

Deputeti i Nismës Socialdemokrate Bilall Sherifi, ka deklaruar se ka vetëm një mënyrë për të ndihmuar shqiptarët në Luginën e Preshevës, e që sipas tij është që Kosova dhe Shqipëria të ndajnë buxhet siç ndajnë për komunat e tjera. Ai tha se hallet e shqiptarëve atje nuk mund të zgjidhen duke miratuar rezoluta, por duke ndarë buxhet. “Nuk besoj që hallet e tyre... 

Thaçi i dërgon Kuvendit të Kosovës për shqyrtim dhe miratim një draft-rezolutë për kërkesat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës

“Duke marrë parasysh kërkesat e vazhdueshme të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, drejtuar institucioneve të Republikës së Kosovës, që të ndihmojë në mbrojtjen dhe përmirësimin e gjendjes së tyre dhe realizimin e kërkesave të tyre historike, në mbështetje të nenit 65.1 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe nenit 6.1 të Rregullores së Kuvendit, bashkëngjitur... 

Kadri Veseli: Serbija s’do të dëgjojë atë çfarë themi ne, do të veprojnë edhe më keq

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, u ka bërë thirrje deputetëve të Kuvendit që të jenë të vëmendshëm në vendimet që do t’i marrin në seancën e sotme, ku po diskutohet për situatën aktuale të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, pasi sipas tij Serbia nuk do të dëgjojë atë çfarë e thonë ata. Veseli tha se nëse 500 mijë euro do të shkonin në Luginë... 

ODIHR prezantonë gjetjet paraprake në zgjedhjet lokale në Shqipëri

Vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve vendore në Shqipëri kanë paraqitur gjetjet dhe përfundimet e tyre paraprake në një konferencë për shtyp. Ambasadorja Audrey Glover, Drejtuese e Misionit të ODIHR-it për Vëzhgimin e Zgjedhjeve, nuk ka dhënë konkluzione për zgjedhjet e një dite më parë, duke thënë se ODIHR është ende duke mbledhur informacione për nga vëzhguesit... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch