Home » Archive for 14 Korrik, 2019

Libri “Thesar Kombëtar i Mërgatës Shqiptare” edhe në Arkivin Shtetror të Shqipërisë

Tiranë, 13 korrik 2019 Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani” në Suedi nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave të Shqipërisë. Qëllimi i kësaj marrëveshje është që të dy institucionet të bashkëpunojnë në fushën e botimeve dhe aktiviteteve të përbashkëta shkencore dhe kulturore. Drejtori... 

Islamizimi si “anestezion” serbo-rus për asimilimin e Shqiptarve të Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Agjencioni “kulturor” i Rusisë, me seli në Nish dhe agjenturat serbo-ruse në Sanxhak, me anë të agresionit “islamik” për “islamizimin e Luginës së Preshevës” kanë ngulfatur tmerrësisht hapsirën kulturore, politike e arsimore të Shqiptarve në këtë pjesë të gjeografisë kombëtare të Shqiptarve në Ballkanin Perëndimor.Me... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch