Home » Archive for 15 Korrik, 2019

Lufta në mes të llojit të njëjtë ideologjik dhe nacionalizmi shqiptar

Nga Nue Oroshi Këtë analizë të shkurtër po e filloj me thënien e shenjtit të  shqiptarizmës at Gjergj Fishta ku në vargjet e shumta të tij kur e kishte vërejtur depërtimin e ideologjisë së kuqe pansllaviste ndër të tjera kishte shkruarë:”Çka të lanë kta  katër ujq/që i turrën shoqi shojt/thonë do të dalë një djall i kuq/që për t´gjallë... 

Ligjërata me burka të zeza është krim mbi të ardhmen e fëmijëve shqiptare dhe të shkollës shqipe në Preshevë

Të mbash fëmijët edhe atë nga mosha pesë vjeçare me orë të tëra para një “burke të zezë” është traumatizmi dhe një krim mbi të ardhmen e fëmijëve shqiptare dhe të shkollës shqipe në Luginë të Preshevës. Se shteti serb ka arritur deri në atë masë të interferoj dhe degradoj shoqërinë shqiptare në Preshevë këtë më së miri e dëshmon kampingu veror i organizuar... 

Shoqata e Intelektualëve Shqiptar “Trojet e Arbrit” Prishtinë – Ftesë

Shoqata e Intelektualëve Shqiptar “Trojet e Arbrit” Prishtinë Shoqata e Shkrimtarëve “Shtjefën Gjeçovi” Zym FTOJNË PËR PJESËMARRJE NË SESIONIN SHKENCOR KUSHTUAR ATË SHTJEFËN GJEÇOVIT Me rastin e 90-vjetorit të vrasjes se Atë Shtjefën Gjeçovit në Zym të Hasit, komuna e Prizrenit, më 30 nëntor 2019, organizojnë sesionin  e... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch