Home » Archive for 19 Korrik, 2019

Kadri Veseli: Lufta e UÇK-së e pastër, vendimet e mëtutjeshme në shërbim të vendit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe udhëheqësi i koalocionit qeveritar, Kadri Veseli ka reaguar për doreheqjen e Ramush Haradinajt nga posti i Kryeministrit dhe fteses për të nga Gjykata Speciale. Veseli, që po qendron në një vizitë zyrtare në SHBA ka thënë se lufta e UCK-së ka qenë e pastër dhe kjo do të deshmohet sërish. Kreu i PDK-së ka shkruar se vendimet e metutjeshme... 

Fatmir Limaj: Me dorëheqjen e Haradinajt vendi automatikisht shkon në zgjedhje

Fatmir Limaj ka mohuar se Nisma Socialdemokrate do të jetë pjesë e një qeverie teknike duke mos shkuar në zgjedhje. Ai ka thënë se të gjitha procedurat duhet të respektohen por megjithatë dorëheqja e kryeministrit nënkupton zgjedhje. “Me dorëheqjen e Haradinajt vendi automatikisht shkon në zgjedhje. Të gjitha procedurat duhet të respektohen por gjendja faktike është kjo,... 

Lidhja Demokratike e Kosovës kërkon zgjedhje të parakoshme

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka shprehur qëndrimin pas mbledhjes së Kryësisë së LDK-së, mbajtur pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj.   “Vendi është pa Qeveri. LDK kërkon nga Presidenti që të nisë konsultimet me subjektet politike për caktimin e datës së zgjedhjeve”, ka thënë Mustafa. Ai është shprehur se LDK e ka thënë se kjo qeveri nuk ka legjitimitet.... 

Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit të Kosovës, ftohet nga gjykata speciale

Në fund të mbledhjes së Qeverisë ai ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje të parevokueshme. Arsye e këtij vendimi ka thënë se është një thirrje për t’u paraqitur për t’u marrë në pyetje nga Specialja si i dyshuar. Haradinaj, ka lexuar letrën e dorëheqjes në përfundimin e mbledhjes së Qeverisë. Ai tutje ka shtuar se taksa do të vazhdojë të mbetet. “Pas... 

NURIE MEHAJ, E PARA DHE E VETMJA SHOFERE SHQIPTARE NË BOTË QË DREJTON NJË MAUNE 40 TONËSHE

Nga Ramiz LUSHAJ 1. E mirënjohura shofere shqiptaro-amerikane Nurije Mehaj, atje në Kaliforni, në perëndim të SHBA, e don kamionin (maune) e saj të tonazhit të lartë 40-tonësh, me një dashuri tejet të veçantë, përndryshe, si të thuash, në simbolikë kange: deri me “dashuri motre”… Ajo i këndon atij “ninullë” e përkujdeset për të si ta kishte fëmijën e vet.... 

OPINION – SI DHE PSE U INJORUA ELIOT ENGEL NGA KREU I KOMUNËS NË PRESHEVË?

Shkruan: Nehat Hyseni  Komuna e Preshevës pati fatin që të vizitohet sivjet nga një përfaqësues i lartë i Kongresit të SHBA, që realisht paraqet edhe funksionarin më të lartë Amerikan që e ka vizituar ndonjëherë këtë komunë të banuar me shumicë shqiptare, në historinë e saj.Por, për çudi, kjo vizitë kaloi plotësisht në heshtje dhe e pavërejtur, madje edhe... 

Medalje “Gjergj a dhe Unionin Artistik të Kombit Shqiptar

Kryeministri i Kosoves Ramush Haradinaj pati nje takim me Azgan Haklajn ish-deputet, artist si dhe President i Unionit Artistik të Kombit Shqiptar te cilin e vlersoi per kontributin e dhene deri me tani. “Në shenjë mirënjohjeje për kontributin e veçantë të Unionit Artistik të Kombit Shqiptar në ruajtjen dhe lartësimin e vlerave artistike e kombëtare, pata nderin sot t’i... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch