Home » Archive for Gusht, 2019

Takimi Zaev-Bërnabiq: kufiri Llojan-Miratoc nuk hapet

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq dhe ai i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev shuan shpresat e banorëve të Llojanit dhe Miratocës për hapjen e paralajmëruar të kufirit që lidh dyja vendet. Bërnabiq tha se nuk ka të bëjë me politikën apo faktin që ajo zonë është e banuar me shqiptarë, por në aspektin ekonomik është e pa pranueshme. E di që ekziston nevoja për banorët e... 

Katër kandidatët për kryeministër të Kosovës që garojnë në zgjedhje, sigurojnë një mbështetje më të gjerë nga votuesit

Pozita e kryeministrit përbën figurën kryesore në zgjedhjet parlamentare në Kosovë. Andaj, të gjitha subjektet politike dhe koalicionet që garojnë në zgjedhje, përpiqen që përmes kandidates apo kandidatit të tyre për këtë pozitë, të sigurojnë një mbështetje më të gjerë nga votuesit. Aktualisht, partitë dhe koalicionet në Kosovë kanë dalë me emrat e katër... 

Bugajski: Beogradi është duke e intensifikuar fushatën e tij diplomatike kundër Prishtinës

Janusz Bugajski Gjatë kësaj vere, Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq është përpjekur të krijojë një realitet alternativë, që do ta favorizonte Serbinë në lidhje me të ardhmen e Kosovës. Ofensiva e Daçiqit ka tre elementë themelorë: statusin e Kosovës, reagimin e Amerikës dhe qasjen e Europës. Mbi të gjitha, Daçiç është i vendosur në përkufizimin e Kosovës... 

Angela Merkel, i ka dhënë ultimatum Vuçiqit për çështjen e Kosovës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, i ka dhënë ultimatum presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq që të pranojë qëndrimin gjerman për çështjen e zgjidhjes së problemit me Kosovën, përndryshe Serbia do të ndëshkohet keq, raportojnë mediat serbe. ‘Espreso.rs’ thotë se pas këtij qëndrimi edhe Aleksander Vuçiq tashmë deklaron se s’ka asgjë sa i përket idesë për... 

Në kalimin kufitar Preshevë-Tabanoc, nga e hëna fillon implementimi i kufirit të integruar

Nga e hëna në vendkalimin kufitar Preshevë-Tabanoc mes Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut do të filloj implementimi i kufirit të integruar, që do të thotë se gjatë daljes nga Serbia për në Maqedoni udhëtarët do ti nënshtrohen vetëm kontrollit në Tabanoc te pjesa e Maqedonisë, kurse gjatë kthimit nga Maqedonia do të ndalen për kontrollë vetëm në doganën e Serbisë.Kufiri... 

Bujanoc – Zjarre ku pati edhe shpërthime të mjeteve eksplozive

Zjarret në zonat e fshatrave të Bujanocit, në Dobrosin, Konçul dhe Lluçan u lokalizuan mbrëmjen e së mërkurës, pas një ndërhyrje të rrezikshme por të nevojshme nga zjarrfikës në terrene të rrezikshme, plot me mjete eksplozive të mbetura nga koha e luftës. e të paktën njëra prej tyre edhe shpërtheu. Në Qendrën Komunale të Emergjencave raportojn se gjatë ndërhyrjes... 

Politika Kosovare skepticizëm, burokraci, skandale dhe parti të çara

Ali Hertica Aq shumë është çoroditur skena politike kosovare, saqë politikanët janë shndërruar në kusarë dhe përbindësha të çdo gjëje, duke ua fundosur edhe shpresat e fundit këtij populli të vuajtur. Republika e Kosovës, e kapur dhe ngulfatur nga ‘pushtetarët sherifë’shëtisin rrugëve të armatosur sikur ‘kaubojët në xhungël’ fyjn shajn rrisin... 

OBJEKTET FETARE ISLAME NUK MBIKQYREN DHE NUK KANË TITULLAR NË LUGINË TË PRSHEVËS

/Përhapja e fesë islame, këshillat e bashkësisë islame, objektet fetare islame/  Shkruan : Xhemaledin Salihu                                              Shqiptarët... 

Me 89 vota pro, nje kunder dhe dy abstenime, Kuvendi i Kosovës votoi pro shpërndarjes

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar për shpërndarjen e legjislaturës së gjashtë ende pa i skaduar mandati kushtetues, prej katër vjetësh. Me 89 vota pro, nje kunder dhe dy abstenime, Kuvendi votoi pro shpërndarjes. Propozimi i deputetëve për shpërndarjen e Kuvendit, pason dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga pozita e kryeministrit të Kosovës më 19 korrik, pasi që... 

Publikohet super kënga „A je gati oj Preshevë“ interpretuar nga Remzi Jakupi-Remi dhe Besim Limani

Dy këngëtarët me prejardhje nga Lugina e Preshevës, Remzi Jakupi-Remi nga Medvegja e që jeton në Kosovë dhe SHBA, dhe Besim Limani nga Zarbinca e Bujanocit i cili gjithashtu jeton në SHBA kanë publikuar sot këngën „A je gati oj Preshevë“ një këngë fantastike e dedikuar Luginës së Preshevës dhe aspiratave të popullit shqiptar të kësaj krahine shqiptare për bashkim me... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress