Home » Archive for Gusht, 2019

Kërkesa e QUINT-it për dialogun: Kosova e Serbia nuk ndryshojnë qëndrim

Prishtina zyrtare u shpreh, se me Beogradin mund të dialogojnë vetëm si dy shtete të pavarura. Serbia pas thirrjes së ambasadorëve të QUINT-it, tha se do të vazhdojë të mbrojë interesin e saj kundër pavarësisë së Kosovës. Prishtina dhe Beogradi zyrtar nuk duket se do të lëvizin nga qëndrimet e tyre edhe pas kërkesës së vendeve të QUINT-it që të rinisin dialogun për... 

Kosova e lë prapa Japoninë në xhudo

Kosova ka lënë prapa Japoninë në xhudo. Sporti i xhudos ishte krijuar në Japoni në vitin e largët 1882, por shteti i Japonisë renditet në vendin e dytë, prapa Kosovës, në 10 vjetët e fundit. Në shkrimin e publikuar nga JudoInside, për ‘artin e të fituarit të një medaljeje’, përmendet ecuria impresive e Kosovës gjatë dekadës së fundit. Kosova në dhjetë... 

Komuna e Preshevës ndanë subvencione për zhvillimin e ndërmarrësisë për vitin 2019

Subvencionet për zhvillimin e ndërmarrësisë për vitin 2019 me vlerë prej 11,000,000 dinarë, Komuna e Preshevë i ndanë 72 përfituesve për ndërmarrje fillestare dhe ato ekzistuese. Raporti final https://docs.google.com/viewerng/viewer?url=https://presevo.rs/wp-content/uploads/2019/08/Raporti-final-SUBVENCIONE-P%C3%8BR-ND%C3%8BRMARR%C3%8BSI-P%C3%8BR-VITIN-2019.pdf&hl=en Lista... 

Kosova në prag të zgjedhjeve si dhe pesë shtyllat kryesore ku duhet përqendruar qeverisja e ardhshme

Nue Oroshi Lekundjet e koalicionit qeverisës në Kosovë ku edhe ashtu  ishte i lëkundur që nga fillimi duke mos pasur një bazë të gjërë të numrave në Parlament,si dhe krizat e konfliktet në mes partive të koalicionit sjellën edhe dorëheqjen e kryeministrit Haradinaj.Kjo dorëheqje ju erdhi si bombë partive politike të cilat i kaploi frika. E më së shumti janë duke... 

Strasburgu Shqiptar dhe netët magjike të festivalit “Këngë Jeho”, në brigjet e Liqenit e të Drinit

Nga Azgan HAKLAJ – President i Unionit Artistik te Kombit Shqiptar Struga çdo vit, për tre net, 5-6-7 korrik kryeqytet i kulturës kombëtare shqiptare. Struga me të drejtë është quajtur kërthiza e trojeve tona etnike.E vendosur mrekullisht në trekëndëshin Epiroto-Iliro- Dardan, aty pranë Liqenit kaltërosh, nga i cili buron Drini i Bardhë magjepsës, që i jep jo vetëm... 

Është liruar nga burgu ish ushtari i UÇK-së, Tomor Morina

Lajmin e ka konfirmuar djali i dajës së ish ushtarit, Gurakuq Dobruna. Ai ka thënë se vendimi për lirimin e tij është marr por nuk dihet se kur do të lirohet. “Vendimi për lirim është marr sot, kur do të del nga burgu nuk e dijmë ende, sepse dokumenti i vendimit duhet të dërgohet në burgun ku po qendron Tomori.” Dobruna shtoi se lirimi i Tomor Morinës mund të... 

“FRONI I PERËNDIVE”

Nga Azgan HAKLAJ – president i Unionit Artistik të Kombit Shqiptar Spektakël madhështor tematiko- artistik, me dt 22 gusht ora 11 në Baba Tomorr, në Malin e shenjtë, Malin Zot, në Selinë e perendive në Tomorr, kushtuar flamurtarit të Luftës së Qerbelasë, Martirit të drejtës hyjnore Abaz Aliut.Ky manifestim i madh kulturor organizohet nga Unioni Artistik i Kombit Shqiptar “Kalorës... 

Bashkësia Islame e Kosovës uron gjith besimtarët e besimit Islam, Kurban Bajramin

Zëvendëskryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Reshat Mexhidi, ka mbajtur konferencë për media një ditë para festës së Kurban Bajramit. Ai në emër të BIK-ut dhe kryetarit Naim Tërrnavës, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit duke u lutur për lumturi, shëndet, harmoni e mëshirë mes njerëzve. Festa e Kurban Bajramit... 

Fati tragjik i Shqiptarve të Luginës së Preshevës: Serbia i diskriminon si “joserbë”, kurse Kosova i trajton si “jokosovarë”!

Shkruan: Nehat Hyseni Qeveria Haradinaj, meqë gjatë tërë kohës pothuajse dyvjeçare të (keq ) qeverisjes së Republikës së Kosovës, realisht ishte e stërngarkuar, madje edhe stërkompleksuar nga fakti se erdhi në pushtet falë arrogancës dhe refuzimit “patriotik” të shënimit të vijës kufitare apo Demarkacionit “famoz” me Malin e Zi.Ky kompleks i Ramush... 

Të pafuqishëmit e demokracisë

Ali Hertica Në një demokraci të plotë, qytetarët gëzojnë tre lloje të të drejtave…të drejtat civile, të drejtat politike dhe të drejtat sociale. Të drejtat civile janë më themelore, të drejtat politike bazohen në këtë, dhe të drejtat shoqërore bazohen në të drejtat politike. Asnjë e drejtë politike e drejtë pa të drejta të plota civile, pa të drejta të drejta... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch