Home » Archive for 7 Gusht, 2019

POETI AHMET PRENÇI NDEROHET ME ÇMIMIN “ESAD MEKULI”

Nga Rali LURA Pas “Takimit të Tiranës” (4 mars 2019) e ”Takimit të Gjakovës” (26 prill 2019), “Gazeta e Alpeve” organizoi edhe “Takimin në Plavë-Guci”, te Bar-restorant “Krojet” në Vuthaj, më 1 gusht 2019, ku merrnin pjesë gazetarë e publicistë, studiues, poetë e shkrimtarë, veprimtarë atdhetarë, politik e kulturor, personalitete të fushave të ndryshme shqiptare... 

Certifikohet lista e parë shqiptare për zgjedhjet në Medvegjë

Komisioni komunal zgjedhor në Medvegjë, ka certifikuar sot listën e Partisë për Veprim Demokratik – dega në Medvëgjë, pas përmbushjes së të gjitha kushteve që kjo listë zgjedhore të shpallet. Emërtimi i listës është PARTIA PËR VEPRIM DEMOKRATIK – Florim Sahiti, ndërsa numri rendor i listës për zgjedhjet e përcaktuara të mbahen më 8 shtator do të jetë nr. 4. Bartës... 

Këshilli Nacional kërkon përjashtimin e shqiptarëve nga masat e Kosovës për mospranimin e pasaportave të Serbisë

Pas denoncimit në Këshillin Kombëtar Shqiptar nga qytetarët e Luginës së Preshevës për kundër-masat apo masat reciproke për mos njohje të pasaportave të Serbisë në kalimin kufitar të aeroportit të Prishtinës “Adem Jashari”. Këshilli Kombëtar Shqiptar ka kërkuar urgjentisht përjashtimin nga këto masa për shqiptarët e Luginës së Preshevës, theksohet në një shkresë... 

Basketbollistët e Kosovës kanë pësuar humbje në duel me Britaninë e Madhe me rezultat 63:71

Për Dardanët e basketbollit kjo ishte humbja e dytë në kuadër të Grupit G parakualifikues dhe kësisoj edhe humbën shpresat për kualifikim tutje. Basketbollistët tanë patën paraqitje të dobët, derisa ylli i ekipit Dardan Berisha ishte larg formës. Britanikët e nisën mirë ndeshjen dhe e fituan çerekun e parë, 10:15. Në periudhën e dytë Kosova u këndell dhe e fitoi atë... 

Ramush Tahiri: Në këto zgjedhje partitë politike ta masin fuqinë e votës veç e veç

Politologu Ramush Tahiri ka thënë se do të dëshironte që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare partitë politike ta masin fuqinë e votës veç e veç pa bërë koalicione parazgjedhore. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka theksuar se rruga më e shkurtër për t’i shpallur zgjedhjet e reja është shpërbërja e Kuvendit. Tahiri ka thënë se kjo... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch