Home » Archive for Gusht, 2019

Shteti t’i shërbejë demokracisë në shoqërin Kosovare….

Ali Hertica Institucionet që kanë një rëndësi të madhe për sistemin tonë shtetëror duhet të vazhdojnë të respektojnë vlerat demokratike,të një shoqërie të shtetit dhe së drejtesë ligjore. Fjala e lirë nuk është e pavarur nga konteksti në të cilin përdorët, ajo kufizohet nga rregullat formale dhe sjelljet e zakonshme. Unë do të doja të bëja disa komente për këtë,... 

Nënshkruhet koalicioni parazgjedhor AAK-PSD

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe ai i Partisë Socialdemokrate, Shpend Ahmeti edhe zyrtarisht kanë nënshkruar marrëveshjen për koalicion parazgjedhor. Sot ka mbajtur mbledhje Këshilli Drejtues i AAK-së, ku u vendos për një koalicion të mundshëm parazgjedhor me Partinë Socialdemokrate. “Ka dominuar tema e koalicionit me... 

PLISI I BARDHË I NDREK LUCA ISHTE NGA PRESHEVA

Arritëm në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës, respektivisht në Amfiteatrin e madh të kësaj biblioteke, ku kishte filluar ceremonia e promovimit të librit të Isa Alibalit. Moderator i kësaj ngjarjeje ishte Sulejman Pireva, ndërsa referues ishin:  Prof. Dr. Haki Kasumi, recenzent i librit, Prof. Dr. Izber Hoti dhe veterani i njohur i gazetarisë, Ramiz Kelmendi. Pas... 

A DO TA MBAJË KOSOVA VENDIMIN PËR TAKSËN EDHE PAS ZGJEDHJEVE?

Vendet e Quint-it përmes një letre të përbashkët kanë deklaruar se “status quo”, pengon përparimin e Kosovës dhe Serbisë në rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian dhe nuk është e qëndrueshme. Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ditë më parë, u kanë bërë thirrje dy vendeve që menjëherë të rifillojnë dialogun dhe të... 

Klinaku: LB-ja bën koalicion vetëm me ata që janë për shkëmbim të territoreve

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes për Bashkim, Avni Klinaku, ka thënë se kushti i kësaj partie për të bërë koalicion parazgjedhor me subjektet e tjera politike është për shkëmbimin e territoreve Kosovë-Serbi. Ai ka thënë se LB’ja këtë herë do të bëjë koalicion vetëm me ato parti që e përkrahin këtë ide. Klinaku ka thënë për “Epoka e re” se shkëmbimi... 

Nuk është e vështirë një letër në mëngjes

Ali Hertica Jo rrallë shoh një studiues i cili paraqet rezultatet e punës së tij jashtë kullës së fildishtë, të shkencës, të detyruar për të justifikuar. Relevanca e afateve kohore të çështjes së pretenduar akademik . Shkencëtarët të cilët angazhohen me demokracinë sot, për të shpëtuar të paktën këtë pyetje të ngutshme. Nuk është e vështirë një letër në... 

Gjermania kërkon 472 mijë punëtorë, këto janë profesionet

Mjeshtrit e ujit, të ngrohjes dhe pajisjeve për ajrin e kondicionuar janë profesionet më të kërkuara në Gjermani, thuhet në analizën e Agjencisë Federale gjermane për Punësim. Siç raporton RTL.de, ekzistojnë afro 472 mijë vende të lira pune në Gjermani, shumica prej tyre në sektorë të ndryshëm të prodhimtarisë. Më saktësisht kërkohen afro 63 mijë në sektorin e... 

Kërkesa e QUINT-it për dialogun: Kosova e Serbia nuk ndryshojnë qëndrim

Prishtina zyrtare u shpreh, se me Beogradin mund të dialogojnë vetëm si dy shtete të pavarura. Serbia pas thirrjes së ambasadorëve të QUINT-it, tha se do të vazhdojë të mbrojë interesin e saj kundër pavarësisë së Kosovës. Prishtina dhe Beogradi zyrtar nuk duket se do të lëvizin nga qëndrimet e tyre edhe pas kërkesës së vendeve të QUINT-it që të rinisin dialogun për... 

Kosova e lë prapa Japoninë në xhudo

Kosova ka lënë prapa Japoninë në xhudo. Sporti i xhudos ishte krijuar në Japoni në vitin e largët 1882, por shteti i Japonisë renditet në vendin e dytë, prapa Kosovës, në 10 vjetët e fundit. Në shkrimin e publikuar nga JudoInside, për ‘artin e të fituarit të një medaljeje’, përmendet ecuria impresive e Kosovës gjatë dekadës së fundit. Kosova në dhjetë... 

Komuna e Preshevës ndanë subvencione për zhvillimin e ndërmarrësisë për vitin 2019

Subvencionet për zhvillimin e ndërmarrësisë për vitin 2019 me vlerë prej 11,000,000 dinarë, Komuna e Preshevë i ndanë 72 përfituesve për ndërmarrje fillestare dhe ato ekzistuese. Raporti final https://docs.google.com/viewerng/viewer?url=https://presevo.rs/wp-content/uploads/2019/08/Raporti-final-SUBVENCIONE-P%C3%8BR-ND%C3%8BRMARR%C3%8BSI-P%C3%8BR-VITIN-2019.pdf&hl=en Lista... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch