Home » Archive for 19 Shtator, 2019

TË PËRJETËSOJMË DËSHMORËT E PAQES

(Në kujtim të dëshmorit Azem Meshi) Rikthimi i memorjes për heronjtë është domosdoshmëri. Me nderimin tonë u japim atyre pavdeksinë dhe i shëndrrojmë në modele për ta përsosur shoqërinë tonë. Këtë duhet të bëjmë ashtu si edhe kombet e qytetruara, që emri dhe vepra e tyre të shëndrrohen në shembuj frymëzimi për gjithë shoqërinë. Është detyrë e çdo shoqërie... 

AZEM MESHI, U PËRJETËSOVE PËRGJITHNJË NË ALTARIN E DËSHMORËVE TË ATDHEUT

Bajram IBRAJ Kosturi më ka bërë shumë përshtypje për historinë e veçantë të tij. Kam qënë disa herë gjatë viteve 1987-1991 dhe kam “buajtur” në këtë fshat pikërisht në lagjen Meshaj. Kosturri hasian përbëhej nga tri vllazni, tri lagje: Meshaj, Gjonaj e Nabollaj. I pari i vllaznisë ishte Meshi, i ardhur prej Oroshit të Mirditës, por pastaj erdhën edhe vëllezërit... 

50 oficerë të Gardës Kombëtare të Ajovës vizitojnë FSK-në

Një delegacion prej 50 oficerësh dhe nënoficerësh të “Staff Ride“ të Gardës Kombëtare të Ajovës nga SHBA, nga data 16 deri 20 shtator po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë. Në kuadër të kësaj vizite, delegacioni “Staff Ride” nga Ajova së bashku me oficerë dhe nënoficerë të Forcës së Sigurisë të Kosovës, kanë vizituar disa vende historike dhe të rëndësishme... 

Ansambli ‘Shota’, edhe në Korenë e Jugut

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota”, të premten do të udhëtojë për në Seul të Koresë së Jugut, për të marrë pjesë në Festivalin “Cheonean Folkore and Dance Festival”, i cili do të mbahet nga data 25 deri më 29 Shtator. Pas performancës së suksesshme në festivalin e madh të folklorit në Büyükçekmece të Turqisë, në të cilin ansambli ynë është... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch