Home » Archive for 22 Shtator, 2019

Arroganca dhe presionet e mëdha nga vasalët e Serbisë ndaj kuadrove shqiptare në Preshevë

Shkruan: Nehat Hyseni Presionet e mëdha dhe arroganca e shfrenuar ndaj kuadrove shqiptare të institucioneve të ndryshme dhe ndaj kryetarit të Bashkësisë Lokale të fshatit Raincë të komunës së Preshevës, Zotëri Ali Sinanit, realisht duhet të shërbejnë si alarm mobilizues i të gjitha forcave e subjekteve demokratike të kësaj komune dhe në Luginë, kundër vasalëve të SNS-it... 

VotëVETTING-u dhe votëProtesta e 6 Tetorit 2019 – votëbesim për Vjosa Osmanin

Nga Skënder Sadri KAPITI Vota qytetare në demokracinë e lirë dhe të sundimit të ligjit kundër padrejtësisë, krimit, tradhtise dhe korrupsionit është si pushka e pena e lirisë dhe e çlirimit kombëtar nga pushtuesi. Vota e duhur, e lirë dhe demokratike e 6 Tetorit 2019 në Kosovë do ta nxjerrë Kosovën nga gjëndja koma ku ka rënë prej politikës dhe prej drejtësisë së... 

13 tërmete godasin Shqipërinë gjatë orëve të fundit

Shqipëria është goditur nga një sërë tërmetesh gjatë natës së shkuar. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, janë regjistruar të paktën 14 tërmete me intensitet të ulët.  Tërmeti më i fundit është regjistruar rreth orës 03:15 minuta të mëngjesit të sotëm në Zhulat të Gjirokastrës me një magnitudë prej 2.6 ballë dhe thellësi 5 km, transmeton oranews.  Zona... 

Varroset në Prishtinë gazetarja 32-vjeçare e RTK-së

Sot në varrezat e qytetit të Prishtinës, në lagjen ‘Arbëria’, është varrosur gazetarja Ardita Sylejmani-Bllaca, e cila të enjten e kaluar ndërroi jetë si pasojë e komplikimeve gjatë lindjes. Shumë qytetarë, familjarë e kolegë u mblodhën sot për t’i dhënë lamtumirën e fundit, 32-vjeçares Sylejmani-Bllaca. Në emër të familjes Sylejmani-Bllaca foli axha i saj,... 

Gjuha shqipe “zë këmbues i një këmbane” për sllavo-turqit

Binomi serbo-turk si asnjëherë më parë është në bashkëveprim e sipër, sidomos në këto kohë të rikonfigurimit të politikave globale në rajonin e Ballkanit. Shteti serb, Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën i mbanë nën okupim klasik kolonial. Ky është një realitet i hidhur dhe i papranueshëm për popullatën shqiptare në këtë rajon,e cila vazhdimisht ka shprehë vullnetin e saj... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch