Home » Archive for Shtator, 2019

Shqipëria lëkundet sërish nga tërmeti

Një valë tërmetesh të fuqishme po bien në disa vende të botës këtë javë. Të shtunën u prek Shqipëria nga një tërmet me forcë lëkundëse 5.8,  ndërsa pak ditë më parë u prek Turqia. Një tjetër tërmet është shënuar ditën e sotme në detin Adriatik, pak minuta më parë, 3.4 ballë. E ndërsa në Turqi kanë qenë të vazhdueshme, duke filluar nga 2.5 ballë... 

Rama në OKB, Serbisë: Kosova është e pavarur; BE-së: I padrejtë izolimi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke folur në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara u ndal specifikisht në një kërkesë. “Të gjitha vendet duhet ta njohin pavarësinë e Kosovës” Rama u drejtua me fjalët: E dashur Serbi, Kosova e pavarur është një realitet i pamohueshëm. Më tej ai vazhdoi se është e rëndësishme që Kosova të jepet mundësia që të bëhet pjese e... 

Komuna e Bujanocit ndanë mjete financiare në shenjë solidarizimi me Republikën e Shqipërisë

Këshillit Komunal i Bujanocit, në mbledhjen e djeshme ka nda një buxhet solidar për Republikën e Shqipërisë, në shenjë solidarizimi me shtetin amë, pas një seri termetesh të ndodhura javën e kaluar. Lajmin mbi ketë veprim solidar të Komunës së Bujanocit, e ka bërë të ditur kryetari Shaip Kamberi, nëpërmjet një postimi në facebook, ku ka shkruar: Bujanoci ndihmon Shqipërinë Derisa... 

Cakaj takon Palmerin: Në fund Serbia duhet ta njohë Kosovën

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj, ka thënë se marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të përfundojë me njohjen e Republikës së Kosovës nga ana e Serbisë. Ai ka takuar Zëvendësndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit dhe të Ngarkuarin Special për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer. Njoftimi i plotë: Edhe një takim me Zëvendësndihmës... 

Opinion – Ja pse në Kosovë i duhet besuar qeverisja Vjosa Osmanit

Nga Skënder Sadri KAPITI Sot hapet zyrtarisht fushata elektorale në Kosovë për zgjedhjet  parlamentare. Unë Skënder Sadri KAPITI banues Durrës: studiues i historisë, drejtësisë, filozofisë, politikës dhe fesë nuk mund të rri indiferent  as në këtë rast përderisa prindërit e mi kanë lindur dhe kaluar rininë e tyre në Istog, në Zallq të Istogut, si dhe për faktin... 

Kosovës i duhet Vjosa Osmani, VETTING-u, dekriminalizimi dhe integrimi

Nga Skënder Sadri KAPITI Kosovës i duhet kryeministre Vjosa Osmani, sepse politika e derimësotme në Kosovë ka dështuar në aspektet themelore shtendërtuese si: në ngritjen dhe funksionimin e shtetit  me standarte moderne , ka dështuar në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe për pasojë e rrjedhimisht prej këtyre kryesisht nuk ka hapa dhe as shanse që në... 

Parlamenti Evropian e ka mbështetur liberalizimin e vizave për Kosovën

Komiteti për liritë qytetare, drejtësi dhe çështje të brendshme [LIBE], e ka mbështetur liberalizimin e vizave për Kosovën. Një shumicë prej 49 ligjvënësish ranë dakord të fillojnë bisedimet me Këshillin e Bashkimit Evropian për propozimin e heqjes së vizave për Kosovën. Gjashtëmbëdhjetë deputetë kundërshtuan dhe një abstenoi. Votime të ngjashme ishin mbajtur... 

NËNDEGA E LDK NË NRW TË GJERMANISË, PJESË AKTIVE E VOTIMEVE NË KOSOVË

Nga Hilmi  GASHI – Gjermani  Kryesia e Nëndegës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në NRW të Gjermanisë është organizuar si kurrë më parë për të marrë pjesë në Zgjedhjet e Parakoshme Parlamentare në Kosovë. Për t’i dhënë një përkrahje sa ma të fortë kandidates së nominuar për Kryeminstre nga Kryesia Qëndrore dhe Këshilli i Përgjithshëm i... 

Pritshmëritë e mia nga Metju Palmeri

Nga Islam LAUKA, doktor i shkencave politike, diplomat, pedagog. Me 19 shtator 2019, Përfaqësuesi i Posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Metju Palmer, zhvilloi një intervistë me korrespondenten e “Zërit të Amerikës”, pranë Departamentit të Shtetit, Nike Ching, në të cilën, ai foli mbi përparësitë e politikës së SHBA-së në rajonin tonë, si dhe pritshmëritë... 

Cakaj: Mbyllja e çështjeve të hapura në Ballkanin Perëndimor, thelbësore për stabilitet e zhvillim

Mbyllja e çështjeve të hapura në Ballkanin Perëndimor është thelbësore për të garantuar jo vetëm stabilitetin por edhe zhvillimin e përgjithshëm socio-politik të tij, ka qenë dakordimi i krerëve të delegacioneve të vendeve të Ballkanit Perëndimor, për sesionin e 74 të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.  Se ata janë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch