Home » Archive for 27 Nëntor, 2019

Kontigjenti i parë me ndihma nga Presheva është nisur për në Shqipëri

Shqiptarët nga Komuna e Preshevës, sot ka filluar me grumbullimin e ndihmave për të prekurit nga tërmeti në Durrës dhe Thuman. Edhe pse ishte paraparë që të grumbullohen ndihma që së paku të mbushet një kamion transportues, në fakt është tubuar një sasi e madhe e ndihmave ushqimore, higjienike dhe atyre të veshëmbathjeve, ky kontingjet niset drejt Shqiprisë dhe pritet që... 

Kontigjeni i parë me ndihma nga Bujanoci, po niset drejt Durrësit

Zyra për të rinj në Bujanoc, nga sot ka filluar me grumbullimin e ndihmave për familjet e prekura nga tërmeti në Durrës dhe Thuman. Deri më tani, është tubuar një sasi e madhe e ndihmave ushqimore, higjienike dhe atyre të veshëmbathjeve, dhe në ndërkohë ky kontingjet pritet të niset për pak minuta drejt Shqiprisë Veç institucioneve, edhe mjaft individë, shqiptarë nga... 

SHSHASH “Papa Klementi XI Albani” në Suedi: Ngushëllime dhe solidarizim me vëllezërit dhe motrat tona në Shqipëri

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi, Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Suedi, Shoqata Kulturore Shqiptare “Nëna Terezë” në Ängelholm dhe Shoqata “Mindfullness”, Malmö, janë tronditur thellë me fatkeqësitë që kanë goditur shtetin amë, Shqipërinë dhe disa nga shtetasit shqiptarë e kosovarë nga termeti i cili ndodhi më 26... 

Presheva solidarizohet me viktimat e tërmetit në Shqipëri

Pas termetit katastrofal që goditi Shqipërinë, ndihmat kanë filluar t♪7 nisen drejt vatrave të goditura nga të gjitha anët. Edhe në Komunën e Preshevës qytetarët po i përgjigjen me të madhe solidarizimit me vëllezërit në Shqipëri. Një apel për ndihmë e bëri edhe Komuna e Preshevës përmes faqes së saj në facebook e në të cilën thuhet: Të solidarizohemi me viktimat... 

Bujanoci solidar: Fillojnë grumbullimet e ndihmave

Komuna e Bujanocit ka kryer të gjitha përgaditjet që nesër nga ora 11:00 të filloj grumbullimin e ndihmave për Shqipërinë e goditur nga termeti. Komuna e Bujanocit lutet që bujanocasit të jenë sa më solidar në këtë tragjedi që po e kalon Shqipëria. Në njoftimin zyrtar nga Komuna e Bujanocit thuhet: Komuna e Bujanocit, nesër, duke filluar nga ora 11:00 fillon me aksionin solidarë... 

Ahmedi: Bashkësia Islame e Preshevës me të gjitha kapacitetet, do jetë pranë vëllezërve dhe motrave në Shqipëri

Me shqetësim të thellë mora lajmin për viktimat dhe të lënduarit nga pasojat e tërmetit të sotëm në Shqipëri i përcjell me dëme të mëdha në objekte banimi në disa lokalitete në Shqipëri. Në këto momente të rënda për vëllezërit tonë, shprehim mbështetjen tanë të gjithanshme duke u solidarizuar e duke bashkëndjerë dhimbjen. Familjarëve të viktimave u shpreh... 

Adem Hasani nga Tërnoci i Bujanocit ofron barna në vlerë prej 10,000 euro për të lënduarit nga termeti

Pronari i depos farmaceutike “Dreni Pharm”, Adem Hasani me origjinë nga Tërnoci, fillimisht ofroi banesën për banim tek Shkëmbi i Kavajës. Mirëpo si duket, tërnocasit kjo ju duk pak dhe më vonë ofroi barna në vlerë 10.000 euro ndihmë për të dëmtuarit nga termeti në Shqipëri.  Read More »

Zyrtarisht janë 27 viktimat e konfirmuara nga tërmeti i fuqishëm që goditi dje Shqipërinë

Ministria e Mbrojtjes konfirmoi se viktima e fundit është gjetur e pajetë në Thumanë. Sipas të dhënave nga ky institucion 12 persona kanë humbur jetën në Durrës, 14 në Thumanë dhe një në qarkun e Lezhës. Ndërsa sipas ministres së Shëndetësisë janë 658 të lënduar nga tërmeti që kanë marrë shërbim mjekësor. Shqipëria u godit të martën, nga një tërmet i... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch