Home » Archive for Dhjetor, 2019

Mediat ndërkombëtare, mospajtimet mes LVV-së dhe LDK-së i kanë cilësuar lojë pokeri

Mediat prestigjioze ndërkombëtare kanë komentuar zhvillimet e fundit në Kosovës, duke njoftuar për konstituimin e Kuvndit të Kosovës. Mospajtimet mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së, janë cilësuar lojë pokeri mes dy subjekteve fituese, teksa theksohet se për shkak të mosmarrëveshjeve mes dy subjekteve fituese, deri dje opozitare, vendi rrezikon të shkojë në zgjedhje të reja. Rrjeti... 

Vjosa Osmani: Raportet me LVV u goditën pas zgjedhjes së Konjufcës

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur për raportet mes partisë së saj dhe Lëvizjes Vetëvendosje, pas zgjedhjes së Glauk Konjufcës në postin e kryetarit të Kuvendit të Kosovës. Osmani ka thënë në T7, se “dje i ka ndodhur një goditje jashtëzakonisht e madhe relacioneve LDK-LVV”. Ajo po ashtu ka folur për rolin e saj, si ish-kandidate... 

Për intelektualët në Shqipëri

Nga Skënder Sadri KAPITI Këtë ese të shkurtër vendosa ta shkruaj pasi intelektualët dhe intelektualizmi në Shqipëri ka një peshë të madhe mbi supe për atë rol të madh e parësor që ka luajtur në jetëgjatësinë e diktaturës komuniste, duke i shërbyer asaj, duke i dhënë oksigjen dhe frymarrje intelektuale diktaturës, politikës ,ideologjisë, dhe luftës së klasave të... 

Glauk Konjufca është zgjedhur kryetar i ri Kuvendit të Kosovës

Me 75 vota për, 27 kundër, 6 apstenime Glauk Konjufca zgjidhet për kryetar të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Deputetët e VV-së dhe LDK-së kanë votuar pro Konjufcës, ndërsa deputetët e PDK-së kundër. Për nënkryetare të Kuvendit të Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje ka propozuar Arberie Nagavcin , LDK ka propozuar Kujtim Shalën, si dhe PDK ka propozuar Memli Krasniqin. Të... 

NDAHET NGA JETA SHEKULLORI AVDI REXHA, MISIONAR I PAJTIMIT, QËNDRESTAR I DEMOKRACISË, SIMBOL I PAQES…

Sot u nda nga jeta misionari i Pajtimit, veprimtari i shquar i Çështjes Kombëtare Shqiptare, qëndrestari i paepur për mbrojtjen e vlerave të Demokracisë, simboli i Paqes dhe i Solidaritetit Njerëzor, Avdi Rexha, 95 vjeçar. Varrimi bëhet ditën e premte, më 27 Dhjetor 2019, ora 12.00, në vendlindjen e tij, në Bujan të Krasniqes së Malësisë së Gjakovës,Tropojë. I koftë i lehtë... 

Seanca e nesërme konstituive e Kuvendit të Kosovës do të nisë pa marrëveshje

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës nesër në seancën konstituive të Kuvendit të Kosovës do të shkojnë pa marrëveshje për shkak të pamundësisë për ndarjen e përgjegjësive. Albin Kurti përmes një video-mesazhi në profilin e tij në “Facebook”, ka thënë se oferta e fundit që ia ka bërë LDK-së është refuzuar mbrëmë nga partia e Isa Mustafës. Ai... 

Kryeministri Rama iu përgjigjet komenteve të bëra në lidhje me “Mini-Shengenin”

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur komenteve të bëra në lidhje me “Mini-Shengenin”, ardhjen e presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq si dhe me distancimin e Kosovës. Kreu i qeverisë sqaron se ky “Mini-Shengen” nuk po bëhet kundër Kosovës, ndërsa shton se në të vërtetë presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i intereson që Kosova të mos jetë në këtë tryezë. “Kur... 

AZGAN HAKLAJ – Triumfi i Legalitetit gure themeli i shtetit modern shqiptar

-Në vitin e 95 -vjetorit ky triumf kujtohet me krenari dhe Vepra Madhështore e Mbretit Ahmet Zogu me nostalgji- Nga AZGAN HAKLAJ 24 Dhjetori i vitit 1924 i njohur si Triumfi i Legalitetit është një ngjarje madhore historike, e cila i dha fund anarkisë së brendëshme të provokuar nga Kryengritja e Armatosur e Grushti i Shtetit të 10 qershorit të po atij viti. Historiografia komuniste... 

Si jemi përballur ne familja Kapiti nga Kosova me politikën në Shqipëri

Nga Skënder Sadri KAPITI Kam shkruar libra, shkrime e opinione me tematikë nacionaliste sepse si te tillë jemi edukuar unë, familja  dhe vëllezërit e mi nga prindërit tanë. Por sitë tillë kemi qenë edhe të padëshirueshëm dhe të përjashtuar nga jeta politike, ekonomike, dhe akademike nëShqipëri, pasi gjithmonë kemi qenë në përballje dhe në sfidë me politikën antiKosovë... 

Komuna e Bujanocit planifikon Buxhetin për vitin 2020, mbi 1 miliard dinarë

21.12.2019: Buxheti i Komunës së Bujanocit për vitin 2020, sipas gjitha gjasave do të jetë mbi 1 miliardë dinarë. 30 milion dinarë për bujqësi, 40 milion për praktikën profesionale, 8 milion dinarë për biznesin. Përkrahje për sportin, OJQ, SHKA-të, mediat. 5 milion për Këshillin Kombëtar Shqiptarë. 10 milion për ujin e pijshëm në Lagjen e Strukarëve, 25 milion... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch