Home » Archive for 12 Janar, 2020

Yuri Kim bëri të enjten betimin si ambasadore e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri

Zonja Kim, u emërua nga Presidenti Donald Trump në qershor të këtij viti. Ajo ka thënë se do të nxisë udhëheqësit e Shqipërisë për të zgjidhur ngërçin aktual politik në mënyrë që të forcohet perspektiva e hapjes së negociatave të anëtarësimit në BE. Zonja Kim ka thënë gjithashtu se do të inkurajojë Shqipërinë të zbatojë plotësisht reformat në drejtësi. Ajo... 

Kongresi i Lushnjes Epoka e Re e historisë moderne të Kombit Shqiptar

Nga Azgan HAKLAJ Çertifikim i Pavarësisë, prolog i qeverisjes demokratike, gurëthemel i parlamentarizmit e shtetit modern shqiptar. Refleksione me rastin e 100 vjetorit. Kemi hyrë në Jubileun e 100 vjetorit të Kongresit të Lushnjes.Është afërmendësh që viti 2020 të mbajë siglën e këtij Kongresi, ashtu siç ishte viti Jubilar i 550 vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar,... 

Albin Kurtri: Bisedimet me LDK-në nuk janë të lehta

Sot u mbajt mbledhja e parë me Qendrat e Lëvizjes Vetëvendosje për vitin 2020, ku mori pjesë edhe kryetari i kësaj partie Albin Kurti. Përveç çështjeve të rëndësishme organizative u diskutua edhe situata politike. Kryetari Kurti ka folur rreth ecurisë së bisedimeve për formimin e koalicionit qeverisës me LDK-në, si dhe për sfidat me të cilat po përballen këto negociata. “Duhet... 

Kosova humb në miqësoren e zhvilluar ndaj Suedisë me rezultat minimal 1:0

Ndeshje kjo e cila u zhvillua në Doha të Katarit, e ku përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes iu dha rastin lojtarëe të shumtë nga Superliga për tu paraqitur me fanellën e Kosovës. Pjesa e parë e ndeshjes ishte më e mirë për Kosovën, ku patën raste të shumta shënimi, mirëpo ishin Kastrati dhe Thaqi ata të cilët lëshuan rastet me të mira për shënim, ndërsa Suedia... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch