Home » Archive for 7 Shkurt, 2020

U nda nga të gjallët e saj bashkë me tingujt e saj magjepsës

Disa fjalë me rastin e vdekjes së Nexhmije Pagarushës. artistes sonë të madhe dhe të papërsëritshme në artin muzikor shqiptar. Nga Xhavit Çitaku Ata që e dëgjuan, që e njohën, e shijuan zërin e saj, e duartrokiten, nuk do të kenë të vështirë ta ruajnë në kujtesë. Ajo kishte lindur për të mbetur një emër dhe një vlerë e shprehive më të qenësishme të pasurisë... 

Kurti, Osmani dhe reciprociteti

Nga Skënder Sadri KAPITI Marrëdhëniet ndështetërore janë marrëdhënie reciprociteti, barazie dhe jovasaliteti të cilat nuk ndikohen as nga madhësia e territorit, as nga fuqia ekonomike, ushtarake dhe as ajo financiare.Reciprociteti është respekt dhe njohje e ndërsjelltë. Marrëdhënie apo marrëveshje reciprociteti kanë kuptimin dhe praktikën e barazisë, pa imponime, pa paragjykime... 

Rregullat mbi vendimmarrjen dhe mbrojtjen ligjore

Ali Hertica Në një demokraci liberale, realizimi i lirisë më të madhe të mundshme individuale është parësor. Një koncept kryesor në këtë këndvështrim është pra parimi i asnjanësisë. Për shkak të rëndësisë themelore të asaj lirie, asnjë model i vlerës nuk mund të imponohet ose favorizohet nga qeveria. Në fund të fundit, individi vendos plotësisht autonome për... 

Azgan Haklaj: Shtriga e natës Mamaqi dhe Lugati Rama misionarë të dështuar

E emërtova kështu këtë shkrim duke zgjedhur dy personazhe mitologjikë shtrigën dhe lugatin për ti krahasuar me personazhet realë, Mamaqin dhe Ramën binomin diabolik të skenarit, regjizorin dhe producentin e filmit komedi “I love Tropoja”, të cilët në fakt ashtu ngjajnë.Urrejtja patollogjike e kahmotshme e Ramës dhe e sejmenëve të tij për Tropojën, këtë trevë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress