Home » Archive for 24 Shkurt, 2020

Sundimi i ligjit veprimi i qeverisë i nënshtrohet ligjeve të përgjithshme

Ali Hertica Përmbledhja e profesioneve të fustanit juridik  dhe sundimi i ligjit,veprimi i qeverisë i nënshtrohet ligjeve të caktuara të përgjithshme, kërkesave minimale për këto ligje,qartësi pa efekt prapaveprues, relativisht i qëndrueshëm, vlen për të gjithë, gjyqësor i pavarur, të gjithë kanë qasje në drejtësi, të paanshme në mosmarrëveshje, gjykatë supreme... 

Besëlidhje Shqiptare në ditëlindjen e Kuvendit Arbëror

Marsi është muaji i tretë i Kalendarit Gregorian.Ky emërtim vjen nga Perendia Romake e Luftës në kohën e Romës së lashtë, i cili ishte fati  i fillimit të një lufte.Ai vjen bashkë me pranverën.Për shqiptarët marsi është i veçantë jo thjeshë për faktin e pranverës që sjell, por është memorizuar në historinë kombëtare si muaj i ngjarjeve të mëdha, sakrificës... 

Monumenti i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut do të vëndoset në Prizren në datlindjen e tij më 6 maj 2020

Duke e parë faktin se shumë mërgimtarë anë e kënd Evropës e Amerikës edhe shumë shqiptarë që jetojnë në të gjitha trojet shqiptare dëshirojnë të marrin pjesë në vëndosjen e Monumentit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut në Prizren,Shoqata “Trojet e Arbrit “njofton të gjithë shqiptarët se vendosja e Monumentit të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut do të bëhet më,... 

SHABAN POLLUZHA

Pa Ty toka ku linde nuk do të ishte Drenicë.Pa Ty Drenica nuk do të kishte Adem Jashar…Ti. o Shaban Polluzha nuk do t’i vije HistorisëSikur Drenica të mos kishte:…Hasan Prishtinë, Azem Galicë… Ramiz LUSHAJ. Shqipni Etnike, 03.01.2017  Read More »

Një Komb kundër Kryeministrit Nastradin

Nga Azgan Haklaj Sovrani e ka të drejtën hyjnore ta ndalë grushtin e shtetit me çdo çmim.Edi Rama do të mbajë përgjegjësi historike para Kombit Shqiptar.Kur rrëzohen qeveritë lartësohen kombet. (Napoleonin Bonaparti ).Rrezimi i shtatores së diktatorit Hoxha dhe kriptokomunizmi në Shqiperi.Tre dekada më parë, fiks 29 vite si sot populli shqiptar rrëzoi shtatoren e Enver Hoxhës,... 

Globalizimi një kërcënim për demokracinë dhe gradualisht drejt teknokracisë

Ali Hertica Pjesa hyrëse për konceptet dhe teoritë ofron pika të shumta fillestare për një diskutim të qëndrueshëm. Sipas përkufizimit të tij, Kievid fillon nga koncepti i demokracisë liberale .Një (sistem politik) që bën të mundur zgjidhjen e konflikteve në mënyrë paqësore dhe të rregullt mbi bazën e vendimeve të shumicës dhe marrjen e marrëveshjeve për organizimin... 

EMINE S. HOTI ËSHTË NJËRA NDËR ATDHETARET MË TË DËSHMUARA NË EVROPË NË AFIRMIMIN DHE SENSIBILIZIMIN E ETNOGRAFISË SHQIPTARE

Nga   Hysen Ibrahimi, recension,          Förslöv, Suedi, 20.02.2020 Para pak kohe doli nga shtypi libri i titulluar ”MARIGOJA SHQIPTARE NË NORVEGJI”, Tiranë, 2019, i autorit Viron Kona, kushtuar shkrimtares, stilistes dhe atdhetares së njohur shqiptare EMINE S. HOTIT (MONOGRAFI), botim i revistës ”Dituria” Båros. Rreth këtij libri, mund të themi se është njëra... 

Anëtari i përzier proporcionalisht është një sistem më i mirë

Ali Hertica Stabiliteti është mjaft i konsiderueshëm, megjithëse ne përdorim sistemin e shumëfishtë, megjithatë ka shumë mënyra në të cilat ai mund të përmirësohet. Sistemi mund të përmirësohet duke shtuar parimet e drejtësisë dhe paanësisë në qëndrueshmëri duke futur një sistem zgjedhor bën që çdo numër i votave të numërohet dhe të prodhojë rezultate që janë... 

“VERSER I EXIL – VARGJE NË MËRGIM” LIBËR I FETAH BAHTIRIT SHQIP – SUEDISHT

Doli nga shtypi libri i titulluar “VERSER I EXIL – VARGJE NË MËRGIM”, autor Prof. Fetah Bahtiri, botues: Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, që një libër karakteristik me poezi paralelisht në gjuhën shqipe dhe suedeze. Që në fillim, autori gjen rastin të shprehë falënderimin e sinqertë për Lidhjen e Shkrimtarëve... 

KUSH ËSHTË SAMI MUSA

Kandidat në garë për në Parlamentin e Hamburgut në Gjermani, që do të mbahen më 23 shkurt 2020 (FRAGMENTE NGA LIBRI ”THESAR KOMBËTAR…” VËLLIMI 7, 2017, BOTUAR NGA SHOQATA E SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDI) SAMI MUSA VJEN NGA BABAI I TIJ Z. XHELIL MUSA NJË PËRFAQËSUES I DENJË I SHQIPTARËVE NË MËRGIM Intervistë me Xhelil... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress