Home » Archive for 24 Shkurt, 2020

LETER E UNIONIT SHQIPTAR TE SHOQERISE CIVILE, DREJTUAR ZOTIT DONALD TRAMP DHE ZONJES ANXHELA MERKEL.!

I nderuar zoti DONALD TRAMP.!President i Shteteve te Bashkuara te Amerikes.! E nderuara zonja ANXHELA MERKEL.!Kancelare e Republikes Federale te Gjermanise. Me ndjenjen e larte te pergjegjesise qytetare dhe me shqetesim te madh kemi ndjekur zhvillimet politike me te fundit ne Kosoven Lindore,ne tre komunat ku banojne shqiptaret,ne MEDVEGJE,BUJANOC e PRESHEVE.Prej shume e shume viteve, ne... 

Një demokraci ka nevojë për vlera thelbësore të civilizimit

Ali Hertica Unë kam mbrojtur prej kohësh një propozim që arrin në pikët e votave, me anë të të cilit do të jepja një shumëfish votash për secilin votues, për shembull 10 vota për votues. Ai pastaj mund të përhapte ato vota nëpër parti të ndryshme dhe kandidatë të ndryshëm. Votuesi tani është dënuar me një zgjedhje nganjëherë përçarëse midis gjysmë duzinë partish... 

UNIONI ARTISTIK I KOMBIT SHQIPTAR: KOSOVA ADN E QËNDRESËS DHE IDENTITETIT TONË KOMBËTAR

17 Shkurti 2008, dita kur Parlamenti i  Kosovës  shpalli me votë unanime Pavarësinë e saj, së bashku me 28 nëntorin 1443 dhe 28 nëntorin 1912 janë  trinomi historik më i  rëndësishëm i  Kombit tonë.Kosova apo Dardania, siҫ njihej në kohët antike, është epiqendra e betejave të mëdha, ҫka e bën atë me të drejtë të meritojë  epitetin “Djepi... 

Trashëgimia politike e treshës së zezë Thaçi-Vuçiq-Rama që po e shkatërron kombin shqiptar

Nue Oroshi Shpeshherë gjatë periudhave të ndryshme historike shqiptarët kanë dhënë trima dhe atdhetarë kanë dhënë personalitete largpamëse që e kanë mbrojtur popullin shqiptar nga shfarosja,vrasjet masive, maskrat e ndryshme,djegiet, shkatërrimet dhe shumë e shumë gjëra të tjera që i përjetuam gjatë historisë tonë.Por fatkeqësia qëndron në faktin se shpeshherë në... 

Si ta bëjmë demokracinë tonë më demokratike

Ali Hertica Sidoqoftë, ky pozicion është disi formalist dhe jo pa rrezik për kohezionin social në shoqëri. Mbi të gjitha, ne tani jetojmë në një shoqëri pluraliste. Një demokraci thjesht zgjedhore, në të cilën votuesit thirren në çdo katër ose çdo pesë vjet për të votuar, nuk është e mjaftueshme për të gjeneruar një sens të mjaftueshëm të shoqërisë në shoqërinë... 

HAJRIJE DEDUSHAJ-PRELVUKAJ, ME PËRKUSHTIME E KONTRIBUTE PËR FAMILJEN E KOMBIN E VET

Nga Ramiz LUSHAJ Në 60-Vjetorin e Lindjes (1960-15 shkurt-2020) Ishte i dhimshëm 9 nëntori i vitit 1981 kur një autobus-tragjedi u rrëzua në lartësi të malit të Çakorrit, ku përkundër përkujdesjes së lartë familjare e shëndetësore, ndrroi jetë dhe mësuesi i Pejës, i riu atdhetar Bajram Prelvukaj i Martinajve të krahinës historike, kulturore e turistike të Plavë-Gucisë.... 

Luftёrat e kujtesёs

Nga dr. Islam LAUKA         Sot mora pjesё nё promovimin e librit tё studiuesit Rrustem Berisha, “Gjenocidi serbo-malazez dhe pushtimi i tokave shqiptare, 1800-1999”. Kjo veprimtari u zhvillua nё sallёn e Kuvendit Komunal tё Pejёs. Nё fjalёn time tё rastit, veҫ tё tjerash, theksova edhe kёto:            Libri... 

Debati për media është shumë nga pikëpamja e evolucioneve në peizazhin e televizionit

Ali Hertica Nëse ka diçka për të cilën politikanët flasin shumë dhe zakonisht me shumë zjarr dhe përfshirje, atëherë bëhet fjalë për median. Ndoshta mund ta marr menjëherë veten si shembull: si politikan, kam një imazh në media dhe e lë mënjanë nëse është plotësisht në përputhje me realitetin. Unë do të isha një shembull i një skedar, një ideolog, një teori.... 

ISH KRYEMINISTRI I KOSOVËS, GJENERAL RAMUSH HARADINAJ, NDEROI NË VARRIMIN E SYLEJMAN ZEQIR BERISHËS

Në këto ditë shkurti 2020, Familja e krejt Fisi Berisha, Malësia e Gjakovës (Tropoja) e Kosova dardane, Sanxhaku Shqiptar, Shqipëria e Veriut…, patën një dhimbje të madhe: përcjelljen për në Varreza të Sulejman Berishës – djali i Zeqir Halil Berishës të Historisë Shqiptare, djali i axhës së Sali Berishës, mbështetës e kontributor i Luftës së fundit të Kosovës,... 

Homogjeniteti kulturor është i rëndësishme në debatin politik

Ali Hertica Termi është abuzuar në debatin politik për të sulmuar opinione të padëshirueshme ose me kundërshtim politik. Cila vlerësohet se është vepër penale, një regjim krimi ose krim? Pjesërisht, është një gjykim “i natyrshëm” që rrjedh nga traditat dhe përvojat kulturore të vetëdijshme, specifike kulturore dhe pjesërisht nga një vendim politik. Ajo që... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress