Home » Archive for 27 Shkurt, 2020

Avdullah Hoti: Lidhja Demokratike e Kosovës nuk rri në qeveri nëse taksa nuk hiqet pa kushte

“A mundë të qeverisësh suksesshëm një qeveri e cila nuk e ka mbështetjen e SHBA’ve? Në një qeveri të tillë LDK nuk rrin. LDK nuk rri në qeveri nëse nuk hiqet taksa pa kushte. Një qeveri e cila e izolon veten, nuk mund të çojë përpara agjendën e Kosovës. LDK’ja nuk ka asnjë interes në qeveri e cila e izolon veten”, është shprehur Hoti për “T7”. Hoti... 

Hapat e Kurtit për heqjen e tarifës 100% ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnja

Në një konferencë për media, kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka njoftuar se Qeveria e Kosovës, gjatë javës së ardhshme do të marrë vendim që nga data 15 mars, të hiqet tarifa për lëndën e parë që importohet nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina. Fjala e plotë e Kurtit:  Pas takimeve me odat dhe shoqatat e ndryshme të ndërmarrësve vendorë, e sidomos me prodhuesit... 

AMBASADORI I SHQIPËRISË NË KOSOVË PRÊT NË TAKIM E BISEDË SHOQATËN “DRINI” PËR KORRIDORIN ADRIATIK-ALPE

Sot, paradite, ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Prishtinë. Z. Qemal Minxhozi, e filloi ditën e punës me një takim e bisedë me një përfaqësi të Shoqatës “Drini, Gjakovë-Shkodër” me kryetar të saj z. Halil Ahmeti dhe antarët e Këshillit Drejtues të saj, znj. Sevdie Lama – ekonomiste e ish-deputete në Kuvendin e Kosovës, veteran i arsimit e veprimtari... 

Evropa ka meta të thella, strukturore, për shkak të politikikave populiste

Ali Hertica Aroma e revolucionit është në ajër, elitat kanë tradhtuar popullin dhe një luftë e vërtetë civile evropiane po tërhiqet,filozofi dhe historiani nuk do të shqetësojë. Se si populizmi kërcënon Evropën e hapur nuk është vetëm një paralajmërim për humbjen e unitetit evropian, por edhe një argument i zjarrtë për një Evropë tjetër,përsëri në idenë evropiane... 

Besëlidhja Kuqezi e 2 marsit barrikadë e grushtit të shtetit dhe regjimit autokratiko- diktatorial të Edi Rames

Nga Azgan Haklaj Është hera e parë në historinë e pluralizmit politik shqiptar që Presidenti i Republikës ia kthen pushtetin popullit, për shkak se ushtruesit e tij që populli ua ka deleguar për ti përfaqësuar e kanë zhytur vendin në një krizë të thellë kushtetuese, institucionale, si rezultatet i uzurpimit të shtetit me pushtet nga “Rilindja”.Në vend të shtetit... 

Fjala e redaktorit, Prof. Fetah Bahtiri

Sot doli libri i titulluar“AVDYL UKA  HERO I DËSHMUAR I ATDHEUT” i autorit z. Hysen Ibrahimi, titulli i këtij libri, i cili, në vete përmban një domethënie të rëndësishme dhe porosinë e tij patriotike. Në të vërtetë autorit Hysen Ibrahimi i është dashur të bëjë hulumtime të thukëta, të takojë personalitete të shumta, të bisedojë me ta gjerë e gjatë për... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress