Home » Archive for 29 Shkurt, 2020

U R I M E – 28 vjetorin e Referendumit të Shqiptarve në Luginën e Preshevës

Të gjithë shqiptarve të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, dmth të Luginës së Preshevës i urojmë 28 vjetorin e Referendumit të 1 dhe 2 marsit 1992, “për Autonomi Politike e Territoriale, me të drejtë bashkimi me Kosovën”, duke u dëshiruar realizimin sa më të shpejtë të vullnetit dhe aspiratave të tyre shekullore kombëtare e njerëzore.Urojmë që të gjitha subjektet... 

ÇKA MË THOSHTE “BALZAKU SHQIPTAR” NGA KOSOVA PËR 20 VJEÇARIN LULZIM BASHA NË HOLLANDË

Nga Ramiz LUSHAJ “Balzaku shqiptar”, shkrimtar i shquar nga Kosova, Sulejman Krasniqi, gjatë qëndrimit në Afrikën e Jugut, veçanarisht në kthim në avionin e madh “Olympiç” nga Johanesburgu në Athinë, teksa rrinim bashkë në dy sedilje kah dritarja në anë të majtë, më fliste me një pasion të madh për Lulzim Bashën, djalin e madh të baxhanakut të tij,... 

Besëlidhja Kuqezi e sovranit stop Totalitarizmit Rama me dt 2 mars

Nga Azgan Haklaj Në ditëlindjen arbërore triumfon demosi mbi Kracinë Edviniane.Kanë kaluar vetëm pak muaj që Bota festoj 30 -vjetorin e renies së perdes së hekurt, rrezimin e Murit të Berlinit.Menjëherë pas renies së tij, tre dekada më parë kudo në Europë filluan revolucionet për përmbysjen e diktaturave dhe vendosjen e demokracisë si në Poloni, Hungari, Rumani, Shqipëri.Me... 

Ambasadori Amerikan Kosnett shpreh interesim për Rrjetin Global të Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Botë

-Drejtori Ekzekutiv i Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Botë, dr. Naim Dedushaj, takim e bisedë pune në Nju Jork me Ambasadorin Amerikan, Z. Philip Kosnett- Sot isha i nderuar të takoj në Nju Jork- SHBA Ambasadorin Amerikan në Kosovë,  z. Philip Kosnett, i cili bëri një prezantim shumë përmbajtësor për mundësitë e investimeve në Kosovë! Në takim ishin... 

Kryetari i Preshevës, kritikon ashpër Tiranën dhe Prishtinën zyrtare, për mosmbështetje të shqiptarëve në Luginë

“Është e çuditshme qasja e tyre kundrejt shqiptarëve të Luginës”, ka thënë Arifi, gjatë një interviste në televizionin T7. Ai është shprehur i zhgënjyer që shqiptarët e Luginës së Preshevës s’kanë marrë mbështetje së paku për “kërkesat që janë të mundshme të financohen nga Shqipëria dhe nga Kosova”. Arifi ka përmendur nevojën për mbështetje... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress