Home » Archive for Shkurt, 2020

AMBASADORI I SHQIPËRISË NË KOSOVË PRÊT NË TAKIM E BISEDË SHOQATËN “DRINI” PËR KORRIDORIN ADRIATIK-ALPE

Sot, paradite, ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Prishtinë. Z. Qemal Minxhozi, e filloi ditën e punës me një takim e bisedë me një përfaqësi të Shoqatës “Drini, Gjakovë-Shkodër” me kryetar të saj z. Halil Ahmeti dhe antarët e Këshillit Drejtues të saj, znj. Sevdie Lama – ekonomiste e ish-deputete në Kuvendin e Kosovës, veteran i arsimit e veprimtari... 

Evropa ka meta të thella, strukturore, për shkak të politikikave populiste

Ali Hertica Aroma e revolucionit është në ajër, elitat kanë tradhtuar popullin dhe një luftë e vërtetë civile evropiane po tërhiqet,filozofi dhe historiani nuk do të shqetësojë. Se si populizmi kërcënon Evropën e hapur nuk është vetëm një paralajmërim për humbjen e unitetit evropian, por edhe një argument i zjarrtë për një Evropë tjetër,përsëri në idenë evropiane... 

Besëlidhja Kuqezi e 2 marsit barrikadë e grushtit të shtetit dhe regjimit autokratiko- diktatorial të Edi Rames

Nga Azgan Haklaj Është hera e parë në historinë e pluralizmit politik shqiptar që Presidenti i Republikës ia kthen pushtetin popullit, për shkak se ushtruesit e tij që populli ua ka deleguar për ti përfaqësuar e kanë zhytur vendin në një krizë të thellë kushtetuese, institucionale, si rezultatet i uzurpimit të shtetit me pushtet nga “Rilindja”.Në vend të shtetit... 

Fjala e redaktorit, Prof. Fetah Bahtiri

Sot doli libri i titulluar“AVDYL UKA  HERO I DËSHMUAR I ATDHEUT” i autorit z. Hysen Ibrahimi, titulli i këtij libri, i cili, në vete përmban një domethënie të rëndësishme dhe porosinë e tij patriotike. Në të vërtetë autorit Hysen Ibrahimi i është dashur të bëjë hulumtime të thukëta, të takojë personalitete të shumta, të bisedojë me ta gjerë e gjatë për... 

Korridori Adriatik-Alpe

Neser, Ambasadori i Shqiperise ne Prishtine, ShTZ. Qemal Minxhozi do te prese ne Takim e Bisede nje Delegacion te Shoqates “Drini, Gjakove-Shkoder” – te kryesuar nga kryetari i saj, Halil Ahmeti, ku do te trajohet ceshtja e Rruges Ndekombetare Bregut te Drinit – Korridori Adriatik-Alpe.  Read More »

Gjuha dhe bindja e saktë politike në shoqërinë Kosovare

Ali Hertica Megjithëse liberalët mbrojnë më shpesh fjalimin politikisht korrekte dhe konservatorët tallen më shpesh, studiuesit zbuluan gjithashtu se nuk ka asgjë në thelb të pjesshme ndaj konceptit. Në fakt, konservatorët kanë po aq të ngjarë të ofendohen nga një gjuhë e pasaktë politikisht, kur përshkruan grupet për të cilat kujdesen, siç janë ungjillorët ose njerëzit... 

Konjufca e Cakaj me deklaratë të përbashkët për Luginën e Preshevës

Ministri i punëve të jashtme të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca ka publikuar deklaratën e përbashkët me homologun e tij nga Shqipëria, Gent Cakaj. Të dy mbështesin koalicionin e partive politike shqiptare në Luginë të Preshevës për zgjedhjet e prillit në Serbi. “Në cilësinë e drejtuesve të politikës së jashtme të Republikës së Kosovës dhe të Republikës... 

Një shoqëri që po bëhet gjithnjë e më shumë dominuese nga politika

Ali Hertica Eshtë e vështirë të thuhet se në çfarë mase korrektësia politike në debatin e motivuar nga dogmatizmi, konformizmi apo një kombinim i të dyjave. Sidoqoftë, ne shohim se si dy format ndërvepruese të korrektësisë politike manifestohen në hendekun në shoqëri midis zërave kritikë dhe pozitivë në debatin për shoqërin demokratike. Kishte shumë kritikë ndaj... 

Sundimi i ligjit veprimi i qeverisë i nënshtrohet ligjeve të përgjithshme

Ali Hertica Përmbledhja e profesioneve të fustanit juridik  dhe sundimi i ligjit,veprimi i qeverisë i nënshtrohet ligjeve të caktuara të përgjithshme, kërkesave minimale për këto ligje,qartësi pa efekt prapaveprues, relativisht i qëndrueshëm, vlen për të gjithë, gjyqësor i pavarur, të gjithë kanë qasje në drejtësi, të paanshme në mosmarrëveshje, gjykatë supreme... 

Besëlidhje Shqiptare në ditëlindjen e Kuvendit Arbëror

Marsi është muaji i tretë i Kalendarit Gregorian.Ky emërtim vjen nga Perendia Romake e Luftës në kohën e Romës së lashtë, i cili ishte fati  i fillimit të një lufte.Ai vjen bashkë me pranverën.Për shqiptarët marsi është i veçantë jo thjeshë për faktin e pranverës që sjell, por është memorizuar në historinë kombëtare si muaj i ngjarjeve të mëdha, sakrificës... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch