Home » Archive for Mars, 2020

Zhgënjimet tona dhe frika nga diktatura neokomuniste dhe vetizolimi

Shkruan: Nehat HyseniAlbin Kurti si kryeministër u tregua figura më e brishtë dhe hallka më e dobët e politikbërjes në Republikën e Kosovës: tekanjoz e inatçor, frikacak e paranojak, kokëfortë, jotolerant e arrogant, autokrat e diktator.Ai u tregua që është arrogant edhe ndaj miqëve të Republikës së Kosovës dhe ndaj partnerëve ndërkombëtarë, e sidomos ndaj partnerit të... 

Liberalizmi në shkathtësinë e shoqërisë, e cila mund të korrespondon me idenë

Ali Hertica Tradita dhe besimi duhej të bënin rrugë për arsye dhe arsye, sepse shkencëtarët dhe filozofët vunë në dyshim këto njohuri të vjetra me ndihmën e empirizmit dhe racionalizmit. Mendimtarët e shkolluar gjithashtu luftuan kundër intolerancës dhe shpërdorimit të pushtetit nga kisha dhe shteti. Iluminizmi solli ndryshime të mëdha në të menduarit për marrëdhëniet... 

LUTFULLAH BABA NË ALTARIN E MISTIKËS

Esé nga Sheh Hasan Muzli SELIMI “… N`saher vakt e dha teslimin,      Për këtë popull bashkë kombëtar,… … Mos t`mërzitesh o nana jonë,   Ne do rrimë bashkë përditë, Është e rëndë kjo rruga jonë…”           Sa kam mbaruar një shenim në fletët e mia të zakonshme. Kam vendos të mos pushoj... 

Studentët nga Presheva dhe Bujanoci u kthyen nga Turqia

Për ta, komuna e Bujanocit dhe Këshilli Nacional i Shqiptarëve organizuan transportin për në Bujanoc, nën organizimin e Trupit Koordinues. Trupi Koordinues dhe Komuna e Bujanocit kanë siguruar ushqim, ujë, maska, doreza dhe mjete dezinfektuese për secilin student për t’u siguruar atyre sigurinë më të lartë të mundshme gjatë udhëtimit. “Bashkatdhetarët tanë... 

Në Serbi, brenda 24 orëve, 115 të infektuar, 7 të vdekur

Në Serbi edhe 7 të tjerë vdiqën nga Kovid-19. Janë konfirmuar gjithsej 23 vdekje. Sipas një konference të rregullt shtypi, janë regjistruar  edhe 115 të tjerë të infektuar me koronavirus, kështu që tani në Serbi janë 900 persona të infektuar. Drejtori i Klinikës Infektive theksoi se ekziston frika nga skenari italian, nëse sjellja e qytetarëve nuk ndryshon. Ministri i Financave... 

Edhe përkundër kërkimeve në teren, akoma mbetet i zhdukur tanimë Besnik Osmani nga Presheva

Besnik Osmani i lindur më 12.05.1978 në fshatin Geraj të Komunës së Preshevës, me vendbanim edhe në Prishtinë, që nga 24 marsi rezulton i zhdukur. Besniku ishte larguar nga Prishtina pasditen e 24 marsit ku ishte nisur drejt Preshevës, mirëpo i njëjti nuk kishte arritur në vendlindjen e tij. Sot.me iniciativë të familjarëve të Besnikut, përfaqësuesve komunal dhe qytetarë... 

Lis i shqiptarizmit përjetësuar në pavdekësi

Nga Azgan Haklaj Dialog me Tahir Sinanin promotorin e tre luftërave për çlirim kombëtar.Asgjë nuk lind prej hiçit e për më tepër qenjet e rralla dhe humane që dhe më të shtrenjtën gjë, me jetën, njësohen me ashtin e Kombit, për të çimentosur skeletin tonë etnik, Lisin Kombëtar, kahmot të dëmtuar, në shekuj të gjymtuar e sakatuar nga sëpatat e konferencave, kongreseve,... 

Paragjykimi është liberalët gjithmonë më shumë për të drejtat e qytetarëve sesa ato të shtetit

Ali Hertica Në një kontekst të BE-së, përgjithësisht është pajtuar që një azilkërkues të kalojë procedurat e pranimit në vendin e hyrjes në Bashkimin Evropian. Nëse ai nuk e bën këtë dhe vazhdon të udhëtojë në një Shtet tjetër Anëtar, ai mund të kthehet nga ai Shtet Anëtar në vendin ku ai hyri në Union. Me respektimin e duhur të këtyre rregullave,. Të paktën... 

ARBAN ABRASHI, NJË FORCË QË E MBRON E FORCON RUGOVIZMIN

Nga Hilmi GASHI – Gjermani             Ditë më parë, Arban Abrashi, antar i Kryesisë Qendrore të LDK-së dhe deputet i Parlamentit të Kosovës, kreu një vizitë pune të suksesshme në Gjermani, e cila në dekadat e fundit ka qënë e mbetet një nga vatrat më të rëndësishme e më të fuqishme të veprimtarisë së Lidhjes Demokratike... 

Anteu i shqiptarizmit- maratonomaku i lirisë, epilog tragjik si eremit në Katakombin e Dragobisë

Refleksione në 95 -vjetorin e Heroit të Popullit- Bajram Currit.Sipas Mitologjisë Greke Anteu ishte një gjysëm gjigand, i bëri i Gjeas (nënës tokë) dhe Poseidonit, (Zotit të detit).Ai jetonte në Lihi në Afrikë dhe kushdo që vinte në territorin e tij e detyronte të luftonte me të dhe rendomtë i mundte të gjithë.Kundërshtari i tij i fundit ishte Herakliu (Herkuli), i cili  e... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch