Home » Archive for 1 Mars, 2020

NJË URIM ME SHUMË ZHGËNJIME! 28 vjetori dita e REFERENDUMIT te 1dhe 2 Marsit 1992

U bën gati tri dekada ,e Referendumi i 1 dhe 2 Marsit 1992 mbetet vetëm në letër!?ZOTI I MALLKOFT TË GJITHË ATA QË NËPËRKËMBËN REFERENDUMIN DHE ATA QË EDHE SOT E KUNDËRSHTOJN RIBASHKIMIN ME KOSOVËN! Të Vehtëdisohemi dhe t’i thuanim ”Mjaft MË! Ketyre,Edepsëzave”!Tani është Koha për veprim mbarëkombëtar:Ky do të ishte një moment historik për Ne që... 

Me rastin e 28 vjetorit të mbajtjes së Referendumit në Luginë, PVD del me komunikatë

Sot bëhen 28 vite nga ngjarja më e rëndësishme politike në historinë moderrne të organizimit politik në Luginë të Preshevës, mbajtjes së Referendumit të 1 dhe 2 marsit të vitit 1992. Vlera kryesore e kësaj ngjarje, që edhe pas kësaj distance të gjatë kohore vazhdon të ketë rëndësi të veçantë, është se Shqiptarët e Luginës së Preshevës shprehën unanimisht, si... 

Demokracia është më shumë se përfaqësim i një populli të zgjedhur

Ali Hertica Megjithëse prosperiteti ynë është i madh dhe i përhapur në mënyrë të arsyeshme, institucionet qeveritare në përgjithësi funksionojnë mirë, objektet kanë një nivel të lartë dhe infrastruktura është në rregull, kritikat e drejtorëve dhe madje edhe ‘demokracia’ duket të rritet. Kjo mund të shpjegohet pjesërisht nga pasiguria. A mund ta... 

Sapo doli nga shtypi libri i titulluar “KOHA E EKLIPSIT”

Nga Hysen Ibrahimi, redaktor i librit Suedi-Förslöv, 1 mars 2020 Sapo doli nga shtypi libri i titulluar “KOHA E EKLIPSIT”, i autores Ymrije Beqiri, botues, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Autorja e librit pas veprave të titulluara: ”NË KUFIJTË E HARRESËS”; Bashkautore e dy antologjive, ”Na bashkoi POEZIA” Ymrije Beqiri... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress