Home » Archive for 3 Mars, 2020

A ka ardhur koha që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës?

Shkruan: Nehat HyseniLugina e Preshevës, si rajon i banuar me shumicë shqiptare në Serbi, përfshinë një territor reth 1250 km2 dhe është e banuar me shumicë shqiptare, që përfshinë komunën e Preshevës (265 km2) me reth 95% Shqiptarë, komunën e Bujanocit (461 km2) me reth 65% shqiptarë, dhe komunën e Medvegjës (524 km2), ku Shqiptarët nuk janë shumicë dhe përbëjnë reth... 

HARRY BAJRAKTARI PATRIOT I JASHTËZAKONSHËM SHQIPTARO-AMERIKAN

Nga ShTZ. Ilir META – President i Republikës së Shqipërisë Falenderim dhe mirënjohje e veçantë për veprimtarin e palodhur të çështjes kombëtare, patriotin e jashtëzakonshëm shqiptaro-amerikan,Harry Bajraktari, themelues i gazetës “Illyria” në New York, biznesmen e humanist i shquar, për mesazhin e tij të solidaritetit me kauzën e drejtë mbarëkombëtare dhe Uraganin Kuqezi... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress