Home » Archive for 5 Mars, 2020

SAKRIFICA E JASHARAJVE – THEMEL I SHTETIT TË KOSOVËS

Nga Hysen Ibrahimi Suedi, Förslöv, 22.03.2020 Shaban Jashari me djem Hamzën e Ademin, u dëshmuan se ishin në linjën e interesave kombëtare, u dëshmuan se ishin gjithëçka të gatshëm të flijonin edhe familjet e tyre për pavarësinë e Republikës së Kosovës, si një rast unik në tërë globin tokësor. Madje mund të themi pa mëdyshje ata u shndrruan në sakrificë njerëzore... 

Lufta heroike e familjes së Shaban Jasharit është vazhdimësi e luftës heroike të nacionalizmës shqiptare

Nue Oroshi Pas punës 16 vjeçare që ka bërë shoqata” Trojet e Arbrit” në ndriçimin e luftës së nacionalizmës shqiptare duke botuar 18 vepra enciklopedike me mbi 12.000 faqe material shkencor kanë filluar të qartësohen gjërat në aspektin e historisë shqiptare.Për herë të parë ka filluar të shkruhet historia jonë ashtu siç ka ndodhur dhe jo ashtu siç na kanë... 

Diktatura parashikonte një ushtrim emergjent të pushtetit nga një qytetar

Ali Hertica Diktatura nënkupton vendosjen e një rregulli mbi të tjerët që nuk e pranojnë atë. Ndonjëherë ‘diktatura’ përdoret gabimisht në kontrast me ‘demokracinë’, por ‘demokracia’ nënkupton imponimin e vullnetit të një mazhorance, d.m.th., diktaturës, ndaj një pakice. Fjala buron nga diktatura e Republikës së lashtë Romake, një... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress