Home » Archive for 6 Mars, 2020

Lufta e Kosovës dhe “Drenica”e Durrësit

Nga Skënder Sadri KAPITI Ish-Qendra e Rekrutimit të luftëtarëve te UÇK-së te “Drenica” Durrës, Viti 1999 Sivjet mbushen 21 vite nga Dita e Mobilizimit të madh të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kur “Drenica” e Durrësit ,lokali i Gani KAPITIT u shndërrua në Qëndrën Kryesore të pritjes, mobilizimit dhe rekrutimit të vullnetarëve të UÇK-së nga te gjitha trojet... 

SOT PËKUJTOJMË SAKRIFICËN E NJË DITE TË MADHE

Nga Harry BAJRAKTARI – Nderi i Kombit, Amerikë. Para 22 vjetësh, në Prekaz Adem Jashari dhe Jasharajt tjerë në luftë kundër forcave ushtrake serbe, vendosën themelet e lirisë në Kosovë. Qendresa dhe sakrifica e Jasharajve dhe e pjesëtarëve të tjerë të UÇK-së, i teguan botës se liria është më e shtrenjtë se sa vetë jeta. Pas kësaj qëndrese heroike, radhët e... 

Familja Emblematike Jasharaj, flakadan i pashuar i lirisë së Kosovës martire

Drenica u shndërrua në shekullin e XX-të kryeqënder e lëvizjes kombëtare për çlirim, ku spikati Prekazi si bazë e aksioneve të rrufeshme e të guximshme luftarake.Sëpata e Ahmet Delisë, pushkët e Azem Bejtës, Shaban   Polluzhës, Tahir e Nebih Mehës mbajtën gjallë gati një shekull shpresën e çlirimit kombëtar nga Serbia.Në pranëverën e vitit 1981, me dt 13 maj doli... 

Nr. 40-Revista DIELLI DEMOKRISTIAN (Vjenë, mars 2020)-shqip dhe gjermanisht

I/E nderuar/a, në emër të këshillit redaktues, kemi kënaqësinë e veçantë të ju dërgojmë numrin e dyzetë të revistës në formë elektronike ”Dielli Demokristian”, e cila u redaktua nga vullnetarët tanë në Vjenë. Kjo revistë botohet një herë në tre muaj. Numri i saj i parë u editua para pothuajse dhjetë viteve, në qershor 2010. Për më shumë para jush... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress