Home » Archive for 8 Mars, 2020

Përqasje konkrete e dashurisë së humbur

Disa fjalë rreth librit “ Pyesni “ zemrën”, autore e të cilit është Emine Hoti, që jeton, krijon e punon në Norvegjinë e largët Nga XHAVIT ÇITAKU Emine Hoti tashmë është bërë emër i njohur në krijimtarinë letrare duke i botuar gjashtë libra të zhanreve të ndryshme në artin krijues: një roman, një ese dhe katër libra të tjerë me poezi. Libri i saj i fundit poetik është... 

Demokracia dhe format e qeverisjes janë diktatura, oligarkia ose një teokraci

Ali Hertica Koncepti i sovranitetit popullor është i lidhur ngushtë me konceptin e demokracisë. Ndonjëherë aq shumë sa identifikohen konceptet. Jo e pakuptueshme, sepse fjala demokraci është e përbërë nga fjalët greke (dèmos) ose “popull” dhe (krateo) ose “rregull ,,dhe për këtë arsye fjalë për fjalë do të thotë “rregull popullor”. Diskutimi... 

Letër falenderimi Presidentit amerikan Bush, 17 Shkurt 2008 nga “Drenica” Durrës

Shpallja e Pavaresise se Kosoves diten e djeshme ka bere qe qytetaret e Durresit dhe me gjere te fillojne festimet qe ne oret e para te mengjesit. Ndonese me pak vonese, ne qender te qytetit te Durresit jane vendosur dje flamuj kombetare dhe parulla qe uronin Pavaresine e Kosoves’ Ne lokalin “Drenica” ne plazhin e Durresit jane mbledhur qindra njerez per te ndjekur drejtperdrejt... 

Shtetet arbërore, Viti Jubilar i 100 -vjetorit të Kongresit Lushnjes, Besëlidhja Kuqezi e 2 marsit

Nga Azgan Haklaj Referendumi i 2 marsit ndaloj puçin kushtetues, mafioz të Dvoran Mubashit dhe grushtin e shtetit të partisë shtet, Rilindjes.Venecia rrezoj piramidën antikushtetues dhe çertifikoj vendimin e arsyeshëm të Presidentit për mbrojtjen e shtetit të së drejtës.Organizatat prestigjoze ndërkombëtare e cilësojnë regjimin e Edi Ramës hibrid që anon nga autokracia.Pak... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress