Home » Archive for 14 Mars, 2020

CORONAVIRUSI – PATOLOGJIA DHE PROGNOZA

Prof dr. Nazim F. Qehaja, Patolog-Onkolog Coronavirusi është një virus i zakonshëm, si gjithë viruset e tjera, me një fazë të zhvillimit paraklinik paksa më të gjatë se viruset e tjera, periudhë kjo në të cilën sistemi imunitar i organizmit nuk e percepton praninë e tij për t’i mobilizuar reaksionet mbrojtëse, ato që i njohim si shenja klinike, edhe pse ky herët... 

Romani “RRUGA PA ADRESË” i autorit Mustafa Ismaili dhe brenga Kosovare e pavarësisë

Albert Z. ZHOLI (Shkrimtar-publicist) Ky roman është një rrëfim drithërues i dramës kosovare të vitit 1999, kohë që përkon me shpërbërjen e ish-Jugosllavisë. Në fakt drama e Kosovës është edhe më e hershme, qyshkur territori dhe populli i saj u ndanë prej Fuqive Evropiane dhe iu dhuruan Jugosllavisë. Por, viti 1999, solli një kthesë historike dhe një rritje të konfliktit... 

U NDA NGA JETA ELMAZE BERISHA…

Dje, në ditë të xhuma, më 13 mars 2020, ka ndrrue jetë në Tiranë, Elmaze Hazir Berisha, bashkëshortja e vllaut tim Sylejman Zeqir Berisha, që edhe ky u nda nga jeta po në ditë të xhuma, me 13 shkurt 2020, çka e paska shkrue Zoti që të jenë të lindur për njëri-tjetrin, bestarë të pandarë e të përjetshëm të njëri-tjetrit në këtë botë e në tjetren, duke i dhanë një shembull... 

Junta ushtarake e Edi Ramës përballë ushtrisë së koronavirusëve dhe Besëlidhja Kuqezi përballë ushtrisë së ramavirusëve

Nga Azgan Haklaj Edhe pak ditë na ndajnë nga 7 prilli i vitit 1939, e premtja e zezë, ku nga toka, deti dhe ajri Ushtria Fashiste e Musolinit sulmoj Atdheun tonë.Pas 79 vitesh ushtria e koronavirusëve italianë, që siç dëshmojnë shkencëtarët është më e egër se ushtria e koronavirusëve kinezë sulmoj nga toka, deti e ajri Shqipërinë.Shqiptarët e kanë fituar betejën me fashizmin... 

POETI IDRIZ GASHI, DËSHMON SE ËSHTË NJË KRIJUES ME DHUNTI TË DALLUAR POETIKE

Nga Hysen Ibrahimi Mitrovicë, 14.03.2020 Sot doli nga shtypo libri i radhës i titulluar ”O JETA IME”, (Përmbledhje me poezi), 2020, i poetit Idriz Gashi, botues Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Idriz Gashi, në librin e tij të radhës ”O JETA IME”, (Përmbledhje me poezi),... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress