Home » Archive for 16 Mars, 2020

Kërcënim i pavullnetshëm i luftës së ftohtë

Ali Hertica Pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, numri i përgjithshëm i personelit ushtarak u zvogëlua me 4.6 milion. Ende, 22.4 milion burra, gra dhe fëmijë ushtarë mbeten nën armë. Përkundër faktit se shpenzimet ushtarake globale kanë rënë nën tre përqind të Prodhimit Kombëtar Bruto botëror që nga viti 1987, më shumë se 700 miliardë dollarë në të gjithë botën... 

Kush janë transmetuesit më të shpesht të koronavirusit

Koronavirusi transmetohet më së shumti nga njerëz të infektuar së fundmi dhe që ende nuk kanë shfaqur simptoma. Studimet tregojnë se në Singapor, dy të tretat dhe në Tianjin të Kinës, tre të katërtat e personave të infektuar janë prekur nga njerëz pa simptoma, sipas Guardian. Kjo do të thotë që izolimi i një personi nga momenti kur shfaqen simptomat e para nuk është... 

IKSHPK për mërgimtarët: Ata që kanë ardhur luten që të vetëkarantinohen për 14 ditë

Ky është lajmërimi i plotë nga IKSHPK: Të nderuar Qytetarë të Republikës së Kosovës! Ju lutemi me shpirt: QËNDRONI NË SHTËPI pranë të afërmve tuaj dhe ndiqni rekomandimet tona sa më shumë që të keni mundësi! Bashkatdhetarë të nderuar që keni ardhur në atdhe! E di që keni mall për atdhe dhe keni ardhur të vizitoni familjen dhe të dashurit tuaj! Kësaj... 

Qeveria e Kosovës shpall emergjencë për shëndetin publik

Qeveria e Kosovës, me kërkesë të ministrit të Shëndetësisë, ka shpallur emergjencë për shëndetin publik. Ky njoftim vjen pas konfirmimit edhe të katër rasteve të reja me koronavirusin e ri, duke çuar në nëntë numrine personave të infektuar me Covid-19. “Sipas vendimit, obligohen institucionet e Qeverisë së Republikës së Kosovës të veprojnë konform Planit të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch