Home » Archive for 17 Mars, 2020

BE dakordohet të mbyllë menjëherë kufijtë

Drejtuesit e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të vendosin një ndalim 30-ditor të udhëtimit për shumicën e shtetasve të huaj për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Liderët e BE ranë dakord të mbyllnin menjëherë kufijtë e jashtëm të bllokut 27-vendesh. Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian, tha që propozimi i zyrtarëve të BE-së ka marrë... 

Nga nesër ndales totale e qarkullimit në rrugë në tërë Serbinë nga ora 20 deri në 5 të mëngjesit

Që nga e mërkura në mëngjes në orën 10 në të gjitha zonat urbane, është absolutisht e ndaluar të shihen në rrugë personat më të vjetër se 65 vjeç dhe në fshat për persona më të vjetër se 70 vjeç, tha Presidenti serb Aleksandar Vuçiq pas seancës së Qeverisë serbe. Nga ora 8 e mbrëmjes deri në orën 5 të mëngjesit, askush nuk mund të jetë në rrugë përveç autoriteteve... 

Faktorët psikologjikë dhe socialë në lufta

Ali Hertica Shumë fëmijë të njerëzve të persekutuar në luftë tregojnë probleme dhe simptoma që do të pritet të përjetohen vetëm nga ata që kanë përjetuar persekutimin e dorës së parë. Në gjeneratat e ardhshme ndodhin procese identifikimi që janë përsëritje të reagimeve ndaj përvojës traumatike. Për të hetuar këto procese identifikimi dhe faktorët e gjenezës,... 

Opinion: Rama dy herë mat

Nga Azgan Haklaj Satanai vazhdon hakmarrjen ndaj shqiptarëve nga Katakombi i Surrelit. E turpshme sjellja përfituese e Edi Ramës nga fatkeqësitë e popullit të tij.Prej disa ditësh Kryeministri ynë frikack është ngujuar vetë dhe po hakmerret në mënyrë çnjerëzore ndaj shqiptarëve duke i ngujuar, nën emrin vetëkarantinim, por me shtetërrethim, ndonëse një numër i madh... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress