Home » Archive for 31 Mars, 2020

Zhgënjimet tona dhe frika nga diktatura neokomuniste dhe vetizolimi

Shkruan: Nehat HyseniAlbin Kurti si kryeministër u tregua figura më e brishtë dhe hallka më e dobët e politikbërjes në Republikën e Kosovës: tekanjoz e inatçor, frikacak e paranojak, kokëfortë, jotolerant e arrogant, autokrat e diktator.Ai u tregua që është arrogant edhe ndaj miqëve të Republikës së Kosovës dhe ndaj partnerëve ndërkombëtarë, e sidomos ndaj partnerit të... 

Liberalizmi në shkathtësinë e shoqërisë, e cila mund të korrespondon me idenë

Ali Hertica Tradita dhe besimi duhej të bënin rrugë për arsye dhe arsye, sepse shkencëtarët dhe filozofët vunë në dyshim këto njohuri të vjetra me ndihmën e empirizmit dhe racionalizmit. Mendimtarët e shkolluar gjithashtu luftuan kundër intolerancës dhe shpërdorimit të pushtetit nga kisha dhe shteti. Iluminizmi solli ndryshime të mëdha në të menduarit për marrëdhëniet... 

LUTFULLAH BABA NË ALTARIN E MISTIKËS

Esé nga Sheh Hasan Muzli SELIMI “… N`saher vakt e dha teslimin,      Për këtë popull bashkë kombëtar,… … Mos t`mërzitesh o nana jonë,   Ne do rrimë bashkë përditë, Është e rëndë kjo rruga jonë…”           Sa kam mbaruar një shenim në fletët e mia të zakonshme. Kam vendos të mos pushoj... 

Studentët nga Presheva dhe Bujanoci u kthyen nga Turqia

Për ta, komuna e Bujanocit dhe Këshilli Nacional i Shqiptarëve organizuan transportin për në Bujanoc, nën organizimin e Trupit Koordinues. Trupi Koordinues dhe Komuna e Bujanocit kanë siguruar ushqim, ujë, maska, doreza dhe mjete dezinfektuese për secilin student për t’u siguruar atyre sigurinë më të lartë të mundshme gjatë udhëtimit. “Bashkatdhetarët tanë... 

Në Serbi, brenda 24 orëve, 115 të infektuar, 7 të vdekur

Në Serbi edhe 7 të tjerë vdiqën nga Kovid-19. Janë konfirmuar gjithsej 23 vdekje. Sipas një konference të rregullt shtypi, janë regjistruar  edhe 115 të tjerë të infektuar me koronavirus, kështu që tani në Serbi janë 900 persona të infektuar. Drejtori i Klinikës Infektive theksoi se ekziston frika nga skenari italian, nëse sjellja e qytetarëve nuk ndryshon. Ministri i Financave... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress