Home » Archive for Mars, 2020

Dje nga Shqipëria jan nisë për Itali 10 mjekë dhe 20 infermierë

Në aeroportin e Rinasit dje jan nisur 10 mjekë dhe 20 infermierë për në Itali ku do ndihmojnë kolegët e tyre për të shpëtuar jetët e pacientëve të prekur me COVID-19. Të gjithë mjekët dukët se janë gati, pasi janë të veshur me veshjen mbrojtëse dhe maska ata do të japin kontributin e tyre për të përballuar situatën me koronavirus në Itali. Bashkë me ta për t’i... 

Punëtori i një institucioni lokal, niset për tu kthyer në Preshevë dhe nuk u pa më

Nga 24 marsi është zhdukur një person nga Presheva dhe më nuk i është lajmëruar familjes së tij. Burimet e Indeksonline mësojnë se personi në fjalë kishte tentuar të kalonte përmes pikës kufitare në Merdare, për në Serbi, por se nuk i ishte lejuar. Ai kishte tentuar sërish përmes një pike tjetër kufitare por prapë nuk kishte arritur të dilte matanë kufirit. Tutje... 

Presheva dhe Bujanoci me mbi 800 persona në vetëizolim

Qytetet si Bujanoci dhe Presheva kanë në vetizolim një numër të madhë të personave, edhe atë : në komunën e Bujanocit – 583 ndërsa në Preshevë  291 persona. Vlen të theksohet se numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara kohëve të fundit në rrethin e Pçinjës është 5 , dy janë punëtorë mjekësor – një nga Spitali Special për sëmundje pulmonare në... 

Qytetarët duan më shumë ndikim në përmbajtjen e procesit demokratik

Ali Hertica Shoqëria e rrjetit mund të mos jetë në gjendje të kontrollohet, por ajo mund të ndikohet masivisht duke u lidhur me të sipas logjikës së vet. Natyrisht, komunat me të vërtetë mund të pohojnë ndikimin e tyre në lojën publike të shoqërisë së rrjetit. Sidoqoftë, kjo kërkon që qeveritë të kuptojnë se proceset politike janë kryesisht pronë e vetë shoqërisë.... 

PO RRITET NJERIU TEK NJERIU

Nga Ramiz LUSHAJ Ike ti Zojë, Nanloke e Mirë Në këtë Kohë të Vështirë 90 vite ti mban mosha e Emni, I rrite 9 fëmijë- Yje Kelmendi. Bijë në Shkrelin e Rugovës. Nuse në Vuthajt e Gucisë. Te dyja të rriten Nanëmadhe. I pate si dy duart, si dy sytë. Në Rugovë – te Rexh Avdia i Shkrelit Në Vuthaj – te Cung e Isuf Dedusha Jetë n’dy kulla... 

Preshevë: Shtabi Komunal për Situata të Jashtëzakonshme nxjerr këto konkluzione

Në mbledhjen e mbajtur, Shtabi Komunal për Situata të Jashtëzakonshme shyrtoi dhe analizoi situatën që po kalon Komuna e Preshevës si dhe analizoi se a po zbatohen konkluzionet që janë marrë në mbledhjet e kaluara. Shtabi komunal pas diskutimeve vendosi të nxjerr edhe konkluzione shtesë: 1. SHFUQIZOHET KONKLUZIONI NR.11 I SHTABIT KOMUNAL PËR S.J. I DATËS 18.3.2020. -IV-01-82-16/20... 

Kushdo që sugjeron të kufizojë lirinë e njerëzve të tjerë, akuzohet për oligark

Ali Hertica Së pari, njeriu fillon të “gëzohet në verën e pandryshuar të lirisë”. Njerëzit do të reagojnë alergjik ndaj regjentëve dhe ekspertëve, sepse udhëzimet dhe këshillat janë përjetuar si shirita të ngushtë. Qytetarët preken: “Dikush vetëm duhet të imponojë një detyrim mbi ta, dhe ata fillojnë të fermentojnë. Ata thjesht nuk mund ta durojnë... 

Me 82 vota për, Kuvendi i Kosovës votoi mocionin kundër Qeverisë Kurti

Me 82 vota për 32 kundër dhe vetëm një abstenim, deputetët e Kuvendit votuan mocionin e iniciuar nga LDK-ja, për rrëzimin e qeverisë së drejtuar nga Albin Kurti, pas vetëm 50 ditëve të jetës së saj. Në bazë të Kushtetutës, pas votimit të suksesshëm të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë, Presidenti i Kosovës ka dy opsione para vetës se si të veprojë. Opsioni i... 

Ndërron jetë aktorja e mirnjohur 85 vjeçare, Leze Qena

Leze Qena ishte aktore e shum filmave serik vendorë, rolet e së cilës do të mbesin gjithmonë në mend. Roli i saj si aktore ishte në serialin e fundit vendorë ” Çka ka shpija”. Qytetarët e Kosovës e kanë nderuar aktoren e mirënjohur Leze Qena, duke ndezur qirinj në ora 20.00, në ballkonet e tyre në nderim të saj  Read More »

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, mbështet seancën e nesërme

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, përmes një shkrimi në Twitter ka mbështetur seancën e nesërme që do të mbajë Kuvendi i Kosovës, për të votuar mocionin e votëbesimit për Qeverinë Kurti. “Jam i kënaqur ta shoh Kuvendin që nesër do ta mbajë seancën e mocionit të votëbesimit”, shkruan Kosnett. Ambasadori Kosnett tregon... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch