Home » Archive for Prill, 2020

Opinion: Centrizmi politik modern mbështet ideologj të ndryshme

Ali Hertica Është përfaqësuara në formën e të djathtës, të majtës dhe të qendrës. Disa prej tyre mbrojnë interesat e klasave të caktuara, dhe të tjerët të listuara si mbrojtës të kombeve dhe popujve. Ekzistojnë edhe baza e partisë, dhe është – apik. E gjitha varet nga përbërja e anëtarëve të tyre rreth segmenteve të caktuara të shoqërisë. Partia politike... 

Misioni i OSBE-së i jep donacion 100 paketa me ushqim për qytetarët në nevojë të Komunës së Bujanocit

Misioni i OSBE-së në Beograd, përmes zyrës së sajë në Bujanoc, ka donuar 100 paketa me ushqim për qytetarët në nevojë të Komunës së Bujanocit. Lufta e përbashkët kundër COVID19 e bënë OSBE-në edhe njëherë partnere të drejtëpërdrejtë të Komunës së Bujanocit dhe qytetarëve të sajë.  Read More »

Preshevë – Ja si do të jetë këtë javë orari i orës policore

Meqenëse më herët ishte raportuar se pritej që orari i vendosur i orës policore nga Qeveria serbe do të jetë nga dita e enjte nga ora 18:00 deri të hënën ora 05:00, sot ky parashikim është vendosur se do të shkurtohet. Qeveria e Serbise ka nxjerrë masat e reja rreth orës policore gjatë këtyre ditëve: Ditën e enjte ora policore fillon në ora 18:00 vazhdon deri ditën e... 

Opinion: Grupet fetare dhe politika duhet të vazhdojnë të debatojnë për njëri-tjetrin

Ali Hertica Fetë dhe politika duhet të vazhdojnë të flasin me njëri-tjetrin. Vetëm në këtë mënyrë mund të shmanget një hendek midis të dyve. Toleranca e ndërsjellë kështu ofron mundësi për të ardhmen e demokracisë. Hollanda ka qenë prej kohësh modeli i tolerancës. Ky imazh ka rrënjë historike,ndërsa Amsterdam u bë një fuqi gjithnjë e më e rëndësishme ekonomike... 

Fatos Kongoli sjell kujtimet e tij në librin me titull “Kapitulli i Amerikës”

Miq të Librit dhe të Botimeve Toena! Uroj të jeni mirë së bashku me familjet tuaja kudo ku gjendeni!Pavarësisht situatës së pandemisë, krejtësisht të pafavorshme për zhvillime normale në fushën e botimeve, ne vendosëm të hedhim në qarkullim librin e ri të shkrimtarit Fatos Kongoli “Kapitulli i Amerikës”, duke menduar e gjykuar që ky ishte momenti i duhur për... 

Opinion: Goditja e Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit ishte qëllimi dhe plani i PLAN-it të politikës së vjetër

Nga Skënder Sadri KAPITI Qëllimi kryesor i politikës së vjeter është që politikën në Kosovë ta dominojnë “në përjetësi” Thaçi dhe Mustafa si kupola e politikës dështake , të korruptuar dhe të papërgjegjshme në Kosovë; qëllimi i tyre është eliminimi i çdo alternative dhe politike e politikanë të rinj , ata të cilët kanë aftësi, talent dhe dhunti politike por... 

Isa Mustafa: Votat i kemi, mos e maltretoni Behgjet Pacollin

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa është përfshirë në deklaratat dhe vendimet e Qeverisë Kurti për futjen në karantinë të kryetarit të AKR’së, Behgjet Pacolli. Mustafa ka thënë se deputeti Pacolli nuk mund të futet në karantinë, pasi ai është deputet që përfaqëson popullin dhe nuk duhet maltretimi i tij nga Qeveria e tanishme. Ai tha se sjellja... 

Cili është dallimi midis ish “komunistit” Isa Mustafa dhe “neokomunistit” Albin Kurti?

Shkruan: Nehat HyseniDallimi kryesor midis Akademik Isa Mustafës dhe Albin Kurtit është se Isa dikur ishte komunist, kurse Albin Kurti sot është ultramajtist dhe neokomunist.Pajtohem plotësisht me ata që pohojnë dhe madje edhe akuzojnë se Isa Mustafa dikur ka qenë komunist, ashtu si shumë shqiptarë në atë kohë, sidomos ata që ishin të shkolluar dhe bartës të zhvillimit shoqëror,... 

Komunikimi brenda shtetit konsiderohet komunikim social

Ali Hertica Dialogu si një zhanër i pavarur letrar dhe filozofik u shfaq në Greqinë antike gjatë periudhës së rëndimit të luftës ideologjike, me zhvillimin e demokracisë antike, pasi jeta publike në atë kohë ishte një përbërës thelbësor i jetës së polisit Grek dhe konsiderohej e suksesshme vetëm teknikë e të folurit publik dhe debatit publik. Zhanri letrar i dialogut... 

Filosofia politike rugoviane, e vetmja zgjidhje për mirëqeverisjen e Republikës së Kosovës

Shkruan: Nehat HyseniJo gjithëherë në të kaluarën ndryshimet në qeverisje kanë sjellur mirëqenie e përparim.Përkundrazi, pas “territ” shpeshëherë gjatë historisë ka ndodhur të vijë skëterra, pas të keqes ka ardhur e zezëdita, shkatërrimi, varfëria e mjerimi.Pra, nga zëvendësimi i së keqes, është instaluar qeverisje apo regjim edhe më i keq.Të “këqiat... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress