Home » Archive for 2 Prill, 2020

APN në Bujanoc mban mbledhje të jashtëzakonshme pas Pandemisë

Takimi është zhvilluar në distancë ( përmes komunikimit elektronik ), duke u bazuar në rekomandimet e institucioneve kompetente, ndërsa është diskutuar për situatën në komunën e Bujanocit dhe hapat e mëtejmë që duhet të ndërmirren me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi vdekjeprurës. Është vendosur njëzëri që të gjitha kapacitetet individuale dhe... 

Presidenti serb, Vuçiq: Ndalojmë qarkullimin e njerëzve prej të shtunës nga ora 13 deri të hënën në ora 5 të mëngjesit

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq sot iu ka drejtuar opinionit pas mbledhjes së dy shtabeve të krizave të formuara për shkak të pandemisë së koronavirusit në Serbi. „Ne presim një përshpejtim në 72 orët e ardhshme për sa i përket numrit të të infektuarve, por për fat të keq mund të presim edhe rritje të numrit të vdekjeve“, tha Vuçiq. Për momentin, 81 persona... 

Radosllav L. Pavlloviq, Shpërngulja e Serbëve dhe Arbanasve në luftërat 1876 dhe 1877-1878

Instituti Etnografik i Akademisë Serbe, Beograd, 1955-1957 Në luftën e Serbisë dhë Turqisë 1876, kryengritësit serbë nga krahinat ndërkufitare turke Kopaoniku Toplica dhe Llabi, duke luftuar bashkërisht me ushtrinë serbe çliruan familjet e tyre dhe I çuan nga Turqia në Serbi.Me mbarimin e luftës së dytë serbe-turke/187-1878/, Arbanasit, banorët e Toplicës u shpërngulën në... 

Opinion: Të jetë pragmatik, jo dogmatik

Ali Hertica Në Lindjen e Mesme, kryengritja siriane përshkallëzohet, ndërkohë Izraeli dhe Hamas kanë vetëm një raund tjetër të bombardimeve dhe ndryshimeve të aleancave politike dhe ushtarake dhe marrëdhënieve të pushtetit. Pikërisht tani vendet e Bashkimit Evropian po diskutojnë nëse Hezbollahu duhet të etiketohet si një organizatë terroriste. Sidoqoftë, me një konflikt... 

Opinion: Ja pse puçistët anti-Kurti kanë frikë nga zgjedhjet e parakohshme në Kosovë

Nga Skënder Sadri KAPITI Blloku apo fronti antilegjitim dhe verbëria e injoranca korruptive e ish-pushtetit dhe mocionistëve me rrëzimin që i bënë qeverisë Kurti në fakt kanë bërë një disfatë që përshpejton shpartallimin dhe vetëshpartallimin politik të vetes se tyre. Zullumi i tyre u trash aq shumë sa që tashmë atyre do t’u marrë edhe frymën. Puçistët e grushtit... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch