Home » Archive for 4 Prill, 2020

Albin Kurti është i paprovuar dhe askush nuk e din se a është “Evlia”?!

Shkruan: Nehat HyseniKryeministri “në detyrë” dhe kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti nuk është hajn, sepse asnjëherë deri më tani nuk e ka qeverisur Republikën e Kosovës.Kurse, të gjitha partitë tjera, kush më shumë e kush më pak, të gjithat, pa përjashtim, kanë vjedhur sa kanë guxuar e sa u janë krijuar mundësitë për të vjedhur.Kuptohet se kanë vjedhur... 

Shteti nuk mund të realizojë mënyrat e pajtimit dhe unitetin të kontradiktave shoqërore

Ali Hertica Pasi e refuzon fenë si një botë të turpshme iluzive, Marksi kthehet kundër politikës. Për të kuptuar kritikën e tij, është përsëri e nevojshme të kthehemi në filozofinë e Hegelit.Shoqëria civile është sfera në të cilën liria individuale është thelbësore. Në shoqërinë borgjeze, njeriu përpiqet të promovojë interesin e tij dhe të krijojë marrëdhënie... 

SA SHUMË ATDHE LE TEK EMNI YT NDREU

Kushtim atdhetarit vatran Jonuz NDREUT Atdheun tand deshtën me ta marrë krejt,Me të lanë pa kullë, oxhak, rrugë, varr…!I more rrugët e mërgimit të largët, të gjatë,Me Atdheun në sy, zemër, mendje, n’ballë… Atdheu të rrinte te andrrat e tua me Sllovë…!Në kangët për Elez Isufin… te Statuja e Lirisë,Me hapecjet drejt “Vatres” së Nolit... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch