Home » Archive for 6 Prill, 2020

21 Vjetori i mobilizimit të madh të UÇK-sëte “Drenica” Durrës

Nga Vaso Papaj Pronari i “Drenicës” së Durrësit, e cila,  shërbeu si Qëndër e Rekrutimit të UÇK-së, dhe njëkohësisht pritësi dhe mobilizuesi,Gani KAPITI, në krye të vullnetarëve të UÇK-së të cilët mbërritën te QR “Drenica” Durrës  me  13 Prill 1999    Çaste kur mbërrijnë luftëtarët e UÇK te ” Drenica” Durrës Prill... 

A do të jemi të (pa)drejtë në përballimin e pasojave nga Pandemia?

Shkruan: Nehat HyseniAjo që po shohim në veprimet e Qeverisë Kurti “në dorëheqje”, të kryeministrit Kurti dhe ministrave të Vetëvendosjes me politizimin ekstrem dhe deprofesionalizimin diletantesk të bordeve të ndërmarrjeve publike, realisht është e kundërta e asaj që premtuan gjatë fushatës parazgjedhore për zgjedhjet e 6 tetorit.Pra, premtuan depolitizim të plotë... 

Amazonat shqiptare përkrah titanëve të lirisë për çlirim kombëtar

Kryengritja e vitit 1911, prologu i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë.Kruja e dytë Vlona e parë, Ded Gjon Luli flamurtar.Fundi Kristian i dragojëve të shqiptarizmit Ded Gjon Luli dhe Isa Boletini, në kurthin e shtrigave esadiste dhe pusitë e krajlëve të Serbisë dhe Malit të Zi.Revolucioni Xhonturk që filloi në korrik të vitit 1908 ishte një lëvizje borgjeze që lindi... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch