Home » Archive for 9 Prill, 2020

Kur thërret Atdheu n’këmbë shqiptaria

Beteja Legjendare e Koshares simotër e Termopileve dhe Qerbelasë.Shqipet e bjeshkëve ripërtërinë Epokën e Lavdishme të Gjergj Kastriotit, Epopenë e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.Zgalemët e lirisë së Kosovës mbështjellë në FlamurinKuqezi. S’jemi varre jemi lisa, balli jonë është rrezja e Diellit.Nanë mos mbaj zi, theva kufirin Shqipëri -Shqipëri.Prillet... 

TA SHPËRBLEFTË ZOTI, O RAM GECI…!

Nga Agron Isa GJEDIAJ – Kryetar i Shoqatës Mbarëkombëtare “Bytyçi”, Tiranë-Prizren. 1. Biznesmeni humanist Ram Ali Geci e shtrini dorën e ndihmës për bashkëvendasit e tij edhe në këto ditë të vështira pandemie. Shoqata Mbarëkombëtare “Bytyçi”, Tiranë-Prizren e falenderon përzemërsisht birin e nderuar të krahinës Bytyç-Berishë në Malësi të Gjakovës... 

HARRY BAJRAKTARI NË AMERIKË DËRGON NDIHMA PËR 1 MIJË FAMILJE NË TROPOJË

Nga Ramiz LUSHAJ             Dje në mbrëmje vonë ka mbrri në “Qytetin e Alpeve” ndihma humanitare me 25 tonë miell për 1 mijë familje më në nevojë të Tropojës, e dërguar nga shqiptaro-amerikani Harry Bajraktari- “Nderi i Kombit”, biznesmen humanist në New York, veprimtar i njohur i Cështjes Kombëtare Shqiptare.            ... 

Opinion: Unë votuesi yt, Vjosa Osmani, po të pyes

Shkruan: Nehat HyseniUnë votuesi ytVjosa Osmani,në emër të votës që ta dhashë më 6 tetor dhe shpresave e besimit që kam në ty, po të pyes dhe të lutem shumë e të përgjërohem, më thuajP S E ???– u radhite me ekstremistët e VV-së, kundër LDK-së?- na zhgënjeve të gjithë neve që besuam fuqishëm në ty?- ne që ishim kritikuesit më të mëdhenjë të isa Mustafës,... 

Opinion: Albin Kurti ka mbështetjen e madhe gjithshqiptare

Nga Skënder Sadri KAPITI Kurtofobët e politikës së vjetër janë zero para verdiktit kombëtar shqiptar Albin Kurti tashmë gëzon respektin më të madh publik dhe gjithkombëtar si asnjë politikan tjetër shqiptar. Ai ka simpatinë dhe mbështetjen e madhe jo vetëm të shqiptarëve nga Kosova, por edhe nga Shqipëria, Maqedonia nga shqiptarët e Malit të Zi , Presheva dhe diaspora.... 

Të vendosur në perspektivenë e fuqisë së shtetit komb

Ali Hertica Më në fund, e meta e natyrshme në vetë sistemin por është shkaktuar nga jashtë, duke e bërë sistemin e demokracisë siç e njohim sterile. Globalizimi do të thotë që sot pothuajse të gjitha sfidat sociale kanë një dimension global dhe kërkojnë një qasje globale. Për shkak se nuk ka fuqi qendrore kushtetuese “sipër shteteve-kombe” globalisht, kjo qasje... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch