Home » Archive for 11 Prill, 2020

Për Kosovën jap dy jetë, vdekjen time e vras vet’

Agimi i shkuljes së piramidave dhe shembjes së kufijëve mes shqiptarëve.Feniksi i lirisë në pavdekësi, në gjirin e Atdheut dhe shpirtin e Kombit.Ditët e Shqipes dhe dasma e krushqëve të lirisë dardane.Vjen n’dasëm t’Kosovës Agim Ramadani. 11 -prilli është ditë e shënuar në Enciklopedinë Kombëtare Shqiptare, sepse është renia në fushën e nderit e Agim... 

Nuk duam “albinizëm” e as “hashimizëm”, por rugovizëm!

Shkruan: Nehat HyseniVjosa Osmani e nisi betejën kundër LDK-së me shpresën se do e përfitoj shumicën e deputetëve për votimin kundër mocionit për rrëzimin e Qeverisë Kurti, në mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, më 25 mars 2020, por përfundoi me vetëm dy deputetë që iu bashkëngjitën bllokut “albinist”, apo “VV-ist”, brenda LDK-së.Pra,... 

Kombinimi i demokracisë, dhe aristokracinë në oligarki

Ali Hertica Një demokracie radikale dukej e qartë, megjithëse konfrontohej vazhdimisht me dështimin e saj dhe të gjitha çoroditjet e një demokratizmi, të gjelbërit e të cilit  duktë një shembull karikature .Rrjetet sociale i kanë dhënë forcë kësaj utopie të zhgënjyer shpejt,megjithë këto dështime të përsëritura, është e pamundur të braktisësh kërkesën... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch