Home » Archive for 16 Prill, 2020

SABIT BYTYÇI NË AMERIKË, DËRGON VAJ PËR RRETH 1 MIJË FAMILJE, NË TROPOJË

1. Edhe kjo kohë pandemike, e fatkeqësisë natyrore “Covid-19”, i ka dëshmue edhe një herë tjetër atdhetarët e humanistët e vërtetë, si shqiptaro-amerikani i njohur Sabit Bytyçi në Nju Xhersi – kryetari i Këshillit të Federatës PanShqiptare “Vatra” në Amerikë,  donatori i sotëm me 3 mijë litra vaj për rreth 1 mijë familje ma në nevojë në Tropojë, në... 

“Formula magjike” për pushtet të përjetshëm në Republikën e Kosovës

Shkruan: Nehat HyseniPër të siguruar pushtet të përjetshëm dhe për t’u garantuar se askush nuk mund të na luhasë nga karriga e të gjithëfuqishmit, së pari duhet shfrytëzuar pakënaqësitë për gjendjen e vështirë në popull dhe duhet nxitur tollovitë dhe protestat popullore, pastaj duhet dalur në ballë për t’i orientuar ato, siç veproi V.I.Lenini (1917) në Revolucionin... 

Pranvera e lirisë në Iliadën shqiptare

Përvjetorët e kreshnikëve të bjeshkëve të Kosharës e maleve të Maznikut kurorë lavdie e UÇK-së. Male të përjetshme të qëndresës e krenarisë.Skifterët e Haradinajve që sfiduan vdekjen për lirinë, në Panteonin e Kombit.Misionarë të drejtësisë për t’i dhënë dimensionin e lirisë.Nuk ka vend në hapsirën shqiptare që nga Tivari deri në Prevezë që nuk... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch