Home » Archive for 19 Prill, 2020

Nue Oroshi: Kosova duhet të formojë një Qeveri ekspertësh me një gjithëpërfshirje politike

Që prej vitit 2017 e deri në marsin e vitit 2020 dialogu dhe korniza e këtij dialogu Kosovë-Serbi rrëzoi me radhë pa i kursyer fare tre Kryeministra të Kosovës Isa Mustafën,Ramush Haradinajn dhe Albin Kurtin. Në një mënyrë apo tjetër direkt apo terthorazi që të tre u rrëzuan si shkak i mosarritjes të një kompromisi të mbrendshëm politik për dialogun.Ky mosakordim solli rrebelimin... 

Testet nga Serbia janë “bombë e kurdisur”!

Shkruan: Nehat HyseniPas dhuratës “vëllazërore” të 1000 testeve të coronavirusit nga Serbia për Qeverinë Kurti në detyrë, për të cilin lajm po zien shtypi dhe mediat Botërore, si psh New York Times, etj., falë Albin Kurtit Serbia fitoi kredibilitet ndërkombëtar si faktor i paqes dhe stabilitetit në rajon.Serbia i ofroi ndihmë “vëllazërore” edhe Malit... 

Kosharja Meka Dhe Jeruzalemi i Lirisë Dardane

Në rrasat e gurët e saj u nënshkrua ngadhënjimi i UÇK-së së Lavdishme.Tropoja Oaz i lirisë, Kryeqytet i luftës për çlirimin e Kosovës.In memorium në 21- vjetorin e renies së Sali Çekajt “Veteranit”.Sa herë të flas për Betejën e Koshares kam prapë për të thanë, për madhështinë e saj, qëndresën titanike të misionarëve të Kombit, ngadhënjimin e UÇK-së... 

Opinion: Arësyet pse “ra” qeveria Kurti

Nga Skënder Sadri KAPITI Arësyet se përse  “ra” qeveria Kureti nga mocioni i mosbesimit të LDK-së dhe mbështetur nga ishkualicioni qeverisës AAK, PDK dhe NISMA  janëpo ato arësye të cilat populli shqiptar i Kosovës ia kishte besuar votënVETËVENDOSJES dy herë rradhazi si forcës kryesore politike në Kosovë. Pra, arsyeja kryesore është kjo: politika e vjetër ... 

Kundër “arrestit shtëpiak të tërë qytetarëve të Kosovës”

Duke qenë i shqetësuar, revoltuar me masat e ndërmarra në vazhdimësi që shkelin kushtetutën dhe të drejtat dhe liritë themelore të njeriut, më imponohet reagimi. Shkaku i të cilave, personalisht kam ushtruar kërkesë në Gjykatën Kushtetuese, ankesë tek Avokati i Popullit dhe ankesë drejtëpërdrejt Qeverisë së Republikës së Kosovës. Në rastet më të mira, nga njohuritë që... 

Pronarë të mëdhenj të tokave u krijuan si sundimtarët absolut

Ali Hertica Lëvizja viteve të fundit ka qenë e fiksuar plotësisht me historinë. Nga fjalimet e para dhe pamfletet e paligjshme e deri më sot depërton një analizë e hollësishme e proceseve historike. Në vitet 1970, lëvizja më pas ndoqi kanunin klasik me radhën e komunizmit primitiv, shoqërisë skllavopronare, feudalit dhe shoqërisë kapitaliste, e cila do të zëvendësohej nga... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch