Home » Archive for 22 Prill, 2020

Antiamerikanizmi në Republikën e Kosovës – “NON PASARAN”!

Shkruan: Nehat HyseniAventurat kundër Amerikës dhe NATO-s i filloi Millosheviqi në fundshekullin XX, duke u përpjekur që të krijoj aleanca antiamerikane dhe mbështetje nga Rusia, Kina, etj., por dështoi para superfuqisë politiko-ushtarake, që është pararojë e demokracisë, lirive të njeriut dhe dinjitetit njerëzor e miëqenies në botë.Prandaj, i bëjmë apel të gjitha kokave... 

NDAHET NGA JETA HYSEN HALIL NEZIRAJ, DAJA I AZEM HAJDARIT

   *** Sot, me datën 22 Prill 2020, nga një sëmundje natyrale, e papritur, e parakohshme, u nda nga jeta Hysen Halil Neziri (Gashi).  Të dashur të afërm, miq e dashamirë të Hysen Halil Neziraj – thuhet në lajmin e Familjes së Tij, ju bëjmë me dije se varrimi do të bëhet me datën 23 Prill, ora... 

Opinion: Tradhtia është nëna e poshtërsive

Nga Skënder Sadri KAPITI Tradhtia është pabesi, është mosmbajtje e fjalës së dhënë dhe e as të premtimeve. Tradhtia është kur mashtron dhe kur gënjen për të mashtruar. Tradhtia është imoralitet, amoralitet, demgogji, djallëzi dhe hipokrizi. Tradhtia është ajo e cila shet interesin e përgjithshëm, atë publik e kombëtar për interesin personal. Tradhtia është servilizëm,... 

Një kulturë politike demokratike karakterizohet nga përqendrimi në vlera

Ali Hertica Artikulli zbulon tiparet e një kulture politike demokratike,tregohet se ajo kryhet përmes veprimtarisë së demokracisë përfaqësuese dhe përfshin rregullat për marrjen e vendimeve qeverisëse për shkak të demokracisë. Artikulli konsideron se një kulturë politike demokratike është një faktor në sistematizimin e jetës politike dhe demokratizimin e ndikimit politik,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch