Home » Archive for 24 Prill, 2020

Glauk Konjufca: Nuk pajtohem me daklaratën e këshilltarit të kryeministrit Kurti, Shkelzen Gashi për UÇK

Ministri i Jashtëm në detyrë, Glauk Konjufca ka thënë se nuk pajtohet me deklaratat e këshilltarit të kryeministrit Kurti, Shkelzen Gashi për UÇK. “Është gabim i rëndë, unë nuk mendoj se UÇK ka bërë krime,  me thanë UÇK ka bërë krime duhet me ardh më një konkluzion duke filluar prej prej Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së duke e argumentar që ka bërë krime,... 

OPINION: PRESIDENTI HASHIM THAÇI E KEQJA ME E MADHE E KOSOVËS NË 20 VITET E FUNDIT

-Rrënimi i demokracisë dhe përpjekja për instalim të diktaturës         MA.Agim Aliçkaj* Asnjëherë, nuk kam menduar që me opinionet, analizat dhe intervistat e mija, në shtypin shqiptar, të bëhem një njeri që gjykon ose paragjykon dikë. Por, as nuk mund të qëndroj e të mos jap një opinion apo koment pikërisht, kur shoh që diçka simbas mendimit dhe... 

Vjosa Osmani dhe euforia psikologjike

Prof. Avdi Gjata Euforia psikologjike e krijuar për e kundër Vjosa Osmanit është eufori e mendimit adoleshent të votuesit të LDK. Kurse tentimi për të ia lënë të gjitha meritat për numërin e votave të LDK, Vjosa Osmanit, nuk është asgjë tjetër vetën se është mendimi fisnor, klanor, fshatar, mahallor e bajraktarllak mesjetar. Të gjithë e dimë se nuk mund të lind e formohet... 

Pa një funksion opozitar, nuk mund të ketë një sistem politik

Ali Hertica Kultura politike demokratike është një faktor në sistematizimin e jetës politike.Si një përbërës i veçantë i qenies politike, shoqëruar me përbërësit e tjerë të saj, një kulturë politike demokratike prek kryesisht jetën e saj politike, e cila përmban mekanizmin për marrjen e vendimeve. Një ndikim i tillë ndryshon në mënyrë cilësore jetën politike. Si... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch