Home » Archive for 25 Prill, 2020

Opinion: Zhargoni marksist i “shiritave të kuq” në Republikën e Kosovës

Shkruan: Nehat HyseniËshtë jashtëzakonisht interesante propaganda mediale e neokomunistëve në Republikën e Kosovës, që fjalorin marksist-leninist e kanë bërë zhargon zyrtar të komunimit brendapartiak të Vetëvendosjes dhe të liderëve të saj “me shirita të kuq”.Nuk munda t’i besoj syve e veshëve të mi, kur e shikova dhe dëgjova Albin Kurtin, duke cituar Karl... 

UÇK-ja , vepra më e lavdishme në historinë tonë kombëtare

Nga Skënder Sadri KAPITI UÇK – Ushtria Çlirimtare e Kosovës- Lufta Çlirimtare e saj është faqja më e lavdishme në Historinë tonë Kombëtare  që ju kundërvu me guxim dhe vetmohim makinerisë ushtarake dhe genocidit barbar serb për çlirimin njëherë e përgjithmonë të Kosovës prej kolonizatorit sllavo-serb. UÇK, Lufta e drejtë e saj për çlirim kombëtar është vepra... 

Kosova duhet të ndërtoj dhe udhëheq Politikë të Jashtme shtetërore

Kosova e pas viteve të 90-ta, me fillimin e pluralizmit politik, nën udhëheqjen e LDK-se dhe Presidentit Historik Ibrahim Rugova ndërtoi dhe udhëhoqi, përballë botës dhe politikës së jashtme botërore, një politikë të jashtme paqësore aktive. Premisat e kësaj politike ishin që në mënyrë paqësore dhe active ta bindin opinionin botëror, sidomos SHBA-të dhe Bashkësinë Europiane ... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch